Европейската комисия днес призова България да изпълнява задълженията си, произтичащи от Директивата за местообитанията.
За пропуски при прилагането на Директивата за местообитанията Комисията стартира наказателни процедури и срещу Румъния и Испания, а за Ирландия Комисията взе решение да сезира Съда на ЕС. Според ЕК въпреки че през 2007 г. България е определила защитените зони, все още за 207 зони за местообитанията няма издадени финални актове за обявяване. За защитените зони за местообитанията не са определени специфични цели и мерки за опазване на местообитанията и видове в тях.
Процесът на обявяване на зоните и определяне на достатъчно подробни специфични цели и мерки на опазване във всички държави от ЕС, включително и в Българияq е значително забавен. Поради тези причини ЕК е стартирала наказателни процедури срещу 12 държави-членки, а другите 15 държави са в предупредителна фаза. Отделно се твърди, че България неправилно е транспонирала чл. 6, параграф 1 от Директивата за местообитанията в националното си законодателство.
За преодоляване на идентифицираните слабости от ЕК, още при стартирането на наказателната процедура през януари 2019 г., е подготвен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, който към момента се намира в Народното събрание. Министерство на околната среда и водите продължава своите усилия за приемане на законодателните промениq предвидени с проекта на ЗИД на ЗБР. Продължава и процесът по издаване на заповеди за защитените зони за местообитанията. За две от защитените зони, посочени от Комисията, заповедите вече са издадени и обнародвани в ДВ, за други 27 заповеди общественото обсъждане приключи и предстои тяхното издаване.
С днешното решение ЕК гласува и придвижване към съдебна фаза на страната ни за недокладване в срок на данни за морската околна среда. Задължението е свързано с набиране на данни за морската среда по различни показатели. Във връзка с това към момента са събрани данни за по-голямата част от тези показатели. Това е направено чрез изпълнение на няколко проекта, финансирани по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. В рамките на настоящия програмен период по механизма (2014-2021 г.) програма Опазване на околната среда и климатични промени, чрез предефиниран проект, се набират данни за останалите показатели. Допълнителни данни се събират и от БАН и в рамките на ежегодните споразумения, които институтът има с МОСВ за мониторинг на морски води.
Комисията отправя и препоръки към България, Унгария и Финландия да подобрят националните си законодателства по отношение на превенциите от аварии съгласно Севезо директивата. Според ЕК някои технически разпоредби са неправилно отразени в националното ни законодателство.