Депутатите гледат на второ четене промените в Закона за здравето

Булфото
share

Народното събрание заседава извънредно днес. Депутатите ще обсъдят на второ гласуване законопроекта за изменение на Закона за здравето - мерките, които ще действат у нас след края на извънредното положение.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Парламентът ще решава окончателно дали министърът на здравеопазването или правителството по предложение на здравния министър да има правомощията да обявява извънредна епидемична обстановка в страната, при ясно определени критерии.

Новото обстоятелство с прехвърлена отговорност към кабинета е част от предложенията на ГЕРБ между двете четения на законопроекта.

Осем ще са критериите, по които ще се преценява дали епидемията застрашава здравето ни и изисква извънредни мерки. 

Правната комисия прие на второ четене промените в Закона за здравето

От ГЕРБ предлагат още наполовина по-ниски цени на плажните принадлежности спрямо миналата година, а от коалиционните партньори ВМРО и НФСБ предлагат по-ниски концесионни такси, ваучери за почивки и чартъри, като част от антикризисните мерки в туризма.

БСП внесоха свои предложения за 9% ДДС за храни и лекарства и 725 лева еднократна помощ за безработни или за самонаети. Промените предвиждат противоепидемичните и някои социални и икономически мерки да действат два месеца след края на извънредното положение, т.е. до 13 юли, като мярката 60/40 да важи до 30 юни. Очаква се да се подкрепят предложенията 60 дни неплатен отпуск да се зачита за трудов стаж, както и учебната година да завърши дистанционно, без външно оценяване за 4 и за 10 клас. 

Депутатите ще решават дали да има и нови правила за данъчните складове.

 

В началото на извънредното заседание депутатите приеха промени в решението за работа на Народното събрание по време на извънредното положение.

Точката беше включена като първа в дневния ред по предложение на Председателския съвет на парламента. Измененията в начина на работа са свързани с отмяна на изискванията за присъствие на не повече от една четвърт от всички народни представители при разискванията в пленарната зала и за гласуване на две групи след приключване на дебатите. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обясни, че тези промени ще се отразят и на начина на гласуване на измененията в Закона за здравето.

 

   
Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини