Не съм по-спокоен, столът ми е много горещ. Министерството е трудно. През годините хората не са го забелязвали. Много тежки задачи имаме. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров в предаването „Още от деня“ по БНТ.
По думите му отговорността, която носи е голяма.
„Половината ни експерти са вкъщи заради коронавируса. Опитваме се да редуцираме проверки или да командироваме служители, за да защитим експертите си. Имаме много хора, които искат да напуснат, защото отговорността е голяма, а заплащането е ниско. Не са доволни и напускат. Освен това са обидени“, обясни той.
По отношение на водната криза в Перник, министър Димитров заяви: „Перник бе на воден режим. Правителството взе решение да се прокара нов водопровод. Идеята беше да се харчи по 300 куб. метра от язовира, а останалата да идват от София – 800 куб. метра. Прави се обаче точно обратното. Налагането обаче е голямо и тръбите се пукат. Така за 10 дни е потребена водата за един месец. При тези темпове в средата на лятото ще имаме отново проблем. Не знам какъв е проблемът, като водата е подсигурена от София, за да я използват. За да се спрат авариите налягането от язовира и новия тръбопровод трябва да бъде изравнено. Това може да стане с изграждането на един резервоар. Проблемът може да се реши за 20 дни“, подчерта Емил Димитров.
„Кметът на Перник е длъжен да се погрижи за гражданите и ситуацията в града. Той търси виновен и най-удобн му бе министърът на околната среда“, отбеляза Димитров.
Министърът заяви, че се очертава и друг проблем, за да се осигури вода за напояване в Шуменско, това ще е за сметка на питейната вода и обратното. За ремонт на язовира пари няма, са посочили от общината. Там не е валял дъжд от месеци. Въпреки това не се очертава криза, като тази в Перник, увери той.
Министър Димитров коментира и проблемът с вноса на боклук.
„Всички контейнери с отпадъци бяха приети за сметка на италианските власти. Нарушението е на италианска територия, затова постъпиха коректно, по европейски. В конкретният случай подмяната на документите е извършена в Италия“, подчерта Емил Димитров.
Министърът на околната среда подчерта, че навсякъде в Европа отпадъците се горят и рециклират. По правило и ние трябва да рециклираме. „Спряхме горенето на боклук в ТЕЦ „Бобов дол“. В момента отпадъците на София се горят 10% в Сливен и 90% във Враца“, разясни екоминистърът. Той допълни, че проблемът със замърсяването ще се реши с монтирането на добри филтри.