Емил Димитров: За 10 дни Перник потреби водата си за месец

Кадър: БНТ
share

Не съм по-спокоен, столът ми е много горещ. Министерството е трудно. През годините хората не са го забелязвали. Много тежки задачи имаме. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров в предаването „Още от деня“ по БНТ.

По думите му отговорността, която носи е голяма.

Екоминистърът Емил Димитров с първи думи след разговора с прокуратурата

„Половината ни експерти са вкъщи заради коронавируса. Опитваме се да редуцираме проверки или да командироваме служители, за да защитим експертите си. Имаме много хора, които искат да напуснат, защото отговорността е голяма, а заплащането е ниско. Не са доволни и напускат. Освен това са обидени“, обясни той.

По отношение на водната криза в Перник, министър Димитров заяви: „Перник бе на воден режим. Правителството взе решение да се прокара нов водопровод. Идеята беше да се харчи по 300 куб. метра от язовира, а останалата да идват от София – 800 куб. метра. Прави се обаче точно обратното. Налагането обаче е голямо и тръбите се пукат. Така за 10 дни е потребена водата за един месец. При тези темпове в средата на лятото ще имаме отново проблем. Не знам какъв е проблемът, като водата е подсигурена от София, за да я използват. За да се спрат авариите налягането от язовира и новия тръбопровод трябва да бъде изравнено. Това може да стане с изграждането на един резервоар. Проблемът може да се реши за 20 дни“, подчерта Емил Димитров.

„Кметът на Перник е длъжен да се погрижи за гражданите и ситуацията в града. Той търси виновен и най-удобн му бе министърът на околната среда“, отбеляза Димитров.

Министърът заяви, че се очертава и друг проблем, за да се осигури вода за напояване в Шуменско, това ще е за сметка на питейната вода и обратното. За ремонт на язовира пари няма, са посочили от общината. Там не е валял дъжд от месеци. Въпреки това не се очертава криза, като тази в Перник, увери той.

Министър Димитров коментира и проблемът с вноса на боклук.

„Всички контейнери с отпадъци бяха приети за сметка на италианските власти. Нарушението е на италианска територия, затова постъпиха коректно, по европейски. В конкретният случай подмяната на документите е извършена в Италия“, подчерта Емил Димитров.

Днес отплават последните 25 контейнера с отпадъци от Варна към Италия

Министърът на околната среда подчерта, че навсякъде в Европа отпадъците се горят и рециклират. По правило и ние трябва да рециклираме. „Спряхме горенето на боклук в ТЕЦ „Бобов дол“. В момента отпадъците на София се горят 10% в Сливен и 90% във Враца“, разясни екоминистърът. Той допълни, че проблемът със замърсяването ще се реши с монтирането на добри филтри.

Водещи новини

Още новини