Факт е, че църквите и манастирите не сме ги затваряли. По време на празниците всички карантинни мерки ще бъдат спазвани. Поповете лично ще призовават за спазването им. Това каза премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерски съвет след среща с патриарх Неофит и представители на Светия синод, предаде репортер на Novini.bg.
Правителството, синодът и народът в случая трябва да сме много дисциплинирани – хем да си почетем вярата, хем както казват старите хора – "Господ помага, но в кошара не вкарва", затова с нашите мерки и усилия да го направим, заяви той. Ще направим всичко, за да въведем този ред задължително маски, задължително дезинфектанти, задължителна дистанция, увери Борисов.
Попитан дали може да се затворят храмовете, а свещениците вътре да отслужат богослуженията, но без присъствието на вярващите той каза."Не мога да издам такава заповед - с милиция и палки, и бой, да изгоня хората от църквите и да затворя вратите". Премиерът заяви, че е помолил днес владиците да направят отстъпки, каквито те не са правили досега. "Убеден съм, че заедно можем да си запазим духа, но и да не изпуснем епидемията", заяви Бойко Борисов. Той съобщи, че всички литургии ще се излъчват онлайн по БНТ и призова в храмовете да отидат само тези, които имат животоспасяваща нужда да са там.
Бойко Борисов призова само "крайно нуждаещите се" да отидат на църква за Цветница и Великден. Има хора, които просто не могат да не отидат. Във всички църкви ги има. На тези хора е все едно да им отрежем командното дишане, посочи Бойко Борисов.
Отците не могат да кажат – не идвайте в църквите, защото трябва да си хвърли расото, цялата му душа е там. Но от правителството призоваваме хората да не ходят, освен крайно нуждаещите се, заяви премиерът.
Очакваме пика до 10-15 дни. Ако изпуснем ситуацията, сега щя я изпуснем. Това е важен тест за нашата дисциплина, за да има възможност след това, ако може, да отворим парковете по големите градове, за да могат хората да си поемат въздух. Сега е моментът като нация да покажем, че сме дисциплинирани, подчерта Борисов.
С Каракачанов сме разработили три варианта - А, Б и В. Ако нещата са добри – А, ако не са добри – вариант Б и ако нещата са много лоши и сме изпуснали ситуацията - В. Последно се разбрахме на 30 април да се срещнем и да решим кой от трите варианта ще се приложи. Последните проучвания обаче показват, че ние дори не сме влезли в епидемията, не сме почнали епидемията. Дай Боже, така да остане, Бог да прости починалите, но с тези мерки пазим и най-уязвимите. Знам, че накрая ние ще излезем виновни, но това е животът. Както казва владиката, няма някой неосъден от хората. Господ накрая ще ни отсъди, заяви министър-председателят.
В отговор на въпрос дали самият той ще отиде на църква на Великден, Бойко Борисов посочи, че досега винаги е ходил, но този път няма да отиде, за да даде личен пример. Борисов опвести и мнението си за най-големия християнски празник: "Моето мнение за Великден е, че е най-великият ден. Харесвам го затова, защото тогава е възкръснал. Всички Негови неверници, дето викаха - как те разпънаха, какво те правиха, а после и Тома Неверни, и всички..."
Религията е изключително мъдра – за всяко нещо има рецепта. И от Гьоте има какво да се поучиш, и от Библията има, но без Господа нищо не можеш да направиш. Как да затворя църквата на Този, без когото нищо не можеш да направиш?! Трябва да се спазват мерките. Да си сложиш маска не е чак толкова трудно, изисква само желание, каза премиерът.
И щабът, и Гранична полиция са подложени на огромен натиск. Ако някой си мисли, че е приятно да издаваш разпоредби, заповеди или да умоляваш хората да стоят вкъщи затворени при слънчицето навън…Това е като хирурга, който дава указания за едно тежко лечение. Това е коронавирусът, толкова! Ако сметнете на Мутафчийски говоренето на живо, това са сигурно 20-30 денонощия – а го атакуваха го затова, че свали маската и целуна иконата, отбеляза Бойко Борисов.
Трябват ни 1-1,5 млн. бързи тестове, а в момента никъде по света не може да бъде намерено такова количество. Като циганета се молим на големи държави, за да намерим, заяви той.
До 2001 година сме имали един от най-добрите институти в света за бързи тестове - третият най-добър институт в света след тези в САЩ и Германия. Защо и как е разбит, оставям на журналистите да ровят. Ще се опитаме в следващите месеци да го възстановим, за да си ги произвеждаме ние, съобщи още министър-председателят.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?