ВМРО предлага пакет от икономически и данъчни мерки за преодоляване последиците от кризата

Булфото (архив)
share

Отпускане на ваучери на българските граждани за използване на български туристически услуги в рамките на годината; Незабавно изплащане на всички дължими от държавата суми към фирмите и гражданите; Отлагане плащането на кредитите на физическите и юридическите лица, засегнати от извънредните мерки към всички банки и финансови агенции до края на извънредното положение плюс един месец; Отлагане плащането на данъци от засегнатите фирми до края на извънредното положение плюс един месец и др.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Това са само част от финансовите, икономически и данъчни мерки за преодоляване последиците от кризата, които ВМРО – Българско национално движение изготви с цел преодоляване на икономическата криза поради извънредното положение в страната. Ние сме наясно колко домакинства и фирми в момента са поставени в затруднено положение, съобщиха от пресцентъра на партията.

Караниколов предупреди бизнеса за 40-те процента: По-добре да не лъжат

Особено тежко е то в секторите туризъм, ресторантьорство, транспорт, услуги. Хиляди фирми и десетки хиляди хора са без работа в момента и са във фактическа невъзможност да обслужват кредитите си, което автоматично ще ги постави в графа „лоши кредити“ и ще ги вкара в регистъра на БНБ. Хиляди фирми ще се окажат в невъзможност да платят данъците си в периода на извънредното положение. Цели сектори от  българската икономика могат да се окажат пред фалит.

Бойко Борисов: Отлагаме плащането на данъци, ще помогнем на бизнеса и най-нуждаещите се

Ето защо ние от ВМРО - Българско национално движение категорично заявяваме, че заставаме зад заявката на правителството за активна политика за овладяване на кризата, вкл. ангажиране на сериозен публичен ресурс за това. Наред с обявените от премиера мерки ние ще предложим на коалиционните си партньори в рамките на Коалиционния съвет и следните допълнителни мерки:

Възстановяването на българската икономика трябва да е цел номер едно не само на управляващите, затова мерките и начинът на влагане на публичния ресурс следва да са максимално прозрачни и с участие на всички страни.

Националният икономически съвет към Министерски съвет да стане постоянно работещ орган, като към него с право на глас се включват освен настоящите членове и по един експерт от парламентарно представените партии. Както и водещите икономисти и финансисти.

Този съвет е създаден с ПМС. Към неговите функции следва да се добави:

- да разработва и предлага на Министерски съвет мерки за възстановяване на икономиката след настоящата криза;

- да събира информация за забавените инвестиционни проекти в страната, причините за тяхното забавяне и изготвяне на предложения за нормативни и законодателни мерки за по-бързото им реализиране в България, като се анализира всеки проект.

- да се възложи да събира информация от банките кои кредитополучатели ще са най-затруднени да обслужват кредитите си и до каква степен. Информацията след това е необходимо да се агрегира на макрониво.

Мерки за облекчаване състоянието на кредитополучателите във връзка с извънредното положение:

1. Промяна в нормативната уредба, която предвижда падежите на вноските по кредитите от банките към домакинствата и фирмите от засегнатите сектори да бъдат отложени със срока на извънредното положение плюс един месец.

2. Отлагане на плащането на кредити без лихви за останалите без работа граждани във времето на извънредно положение плюс един месец към банки, фирми за бързи кредити и агенции за събиране на вземания.

3.  Със средствата, с които ще бъде увеличен капиталът на ББР, да се гарантират отложените вноски към банките за кредитите на предприятия и домакинства. Възможно е необходимите средства за това да са повече от предвидените до момента 500 млн. лв. Източникът на допълнителните средства може да бъде заем от международните пазари или заем за подкрепа на платежния баланс.

Прилагане мерки от страна на БНБ:

1. Надзорна гъвкавост по отношение на необслужваните кредити, за да се усвоят ползите от държавни гаранции и евентуални мораториуми (ако има такива). Дори и да има забавени плащания, за определен период те да не се броят за такива, ако са част от гарантиран портфейл от ББР. Например просрочени кредити, необслужвани 90 дни, в момента се обявяват за просрочени и банките са длъжни да провизират съответните суми. Същевременно кредитополучателите влизат в Централния кредитен регистър като некоректни платци и това им блокира по-нататъшно взимане на банков кредит. Срокът да се увеличи от 90 на 180 дни.

От БНБ съобщиха какво е финансовото състояние на страната

2. Оценките на кредитоспособността на получателите на кредит да е базирана върху информация за дългосрочното им състояние до сега (на базата на минала информация) и да не се дава прекалено голяма тежест на текущите неблагоприятни обстоятелства.

3. Да не се прилагат съществуващи препоръки (ако има такива), които изискват намаляване на дела на необслужваните кредити.

Икономически мерки:

1. Да се гарантира запазването на икономическа активност и паричен оборот в ситуацията на настоящия стрес. Да се ускорят плащания от страна на държавата. Да не се бави възстановяването на ДДС.

2. Незабавно изплащане на всички просрочени задължения на държавата към фирми и физически лица.

3. Да се пристъпи към поетапно подпомагане на най-засегнатите на базата на получената информация, за да не се допусне отпадането им от икономическия живот на страната, тяхната маргинализация и избухване на социално напрежение.

4. В подкрепа на туризма осигуряване на безплатен ваучер по оперативните програми или от финансовата помощ на ЕС на всеки български гражданин на стойност 100 лв. за ползване на туристически услуги в страната до края на 2020 г. Ваучерът да може да се ползва в хотел или туристическа агенция.

5. Подпомагане на чрез предоставяне на безлихвени кредити микро и малки предприятия, включително осигуряващи семейна заетост в браншове като туризъм, ресторантьорство, транспорт и др.

Данъчни мерки:

1. Отлагане на плащането на данъци и осигуровки за времето на извънредното положение плюс един месец за компаниите, които са засегнати най-силно - ресторанти, заведения, хотели, туроператори, магазини в търговски центрове, транспорт, театри, кина и др.

2. За самонаетите лица и едноличните търговци всички данъчни задължения да се отложат за времето на действия за извънредното положение плюс един месец.

3. Правителството да приеме пакет от допълнителни стимули за инвеститорите, български и чуждестранни, които решат да направят вложения в страната след извънредното положение.

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини