Посрещането ни на гръцка земя показа, че сме успели да запазим най-важното, не само като православни християни, но можем да бъдем все така добронамерени и приятелски настроени. Няма нищо по-хубаво в ЕС от това държавите-членки да демонстрират приятелство и близост, да обединяват своите пътни системи и енергийни връзки. Това заяви българският министър-председател Бойко Борисов от Александруполис по време на съвместно изявление с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис.
,,Докато някои се упражняваха върху думата ''диверсификация'', българската държава вложи пари и стана съдружник в гръцката енергийна система. Вложихме и 500 млн. евро, за да можем тази година да имаме интерконектор, по който да тече втечнен газ от различни източници. Да не забравяме, че строим и ''Балкански поток'', който е изключително важен, защото освен България като клиент на втечнен газ и освен като възлова точка за Гърция, дава възможност и на този терминал да се пренася газ през България и да диверсифицира и Сърбия, и Унгария'', сподели премиерът Борисов.
,,С колегите от Гърция правим газови магистрали. Тръбите са там и се строи! Това е стратегическо важно и за България, и за Гърция. Бих искал и скоростният път от Александруполис до магистрала ''Марица'' да стане по-скоро, защото той ще даде сериозен тласък на бизнеса и икономиката'', подчерта още Бойко Борисов.
,,Със самолетите, които ще притежаваме - Ф16, ще можем заедно с Гърция да направим и общ ,,еър полисинг'' и по този начин връзката между двете ни армии да бъде по-силна. Искам да поздравя и колегата, защото България вече за четвърта поредна година има нулева миграция заради усилията на гръцките власти. По този начин вие успокоявате целия регион'', обърна се премиерът към гръцкия си домакин.
Министър-председателят акцентира и върху високия стокооборот, който съществува между двете страни.
,,Страх ги е много. Целият свят го е страх. Затова сега предприемат тези мерки, които ние преди четири години предприехме. Виждате, че като има нулева миграция - както е в България, няма опасност, така че спете спокойно", увери Борисов пред журналисти след края на пресконференцията.
Според Борисов най-лесно е да се махнат и винетките, и тол таксите, но така държавата няма да може да поддържа пътищата в добро състояние.
,,Това е най-сигурният начин, след като така поставят въпроса, че тези партии – другите, не се готвят да управляват, защото, питайте гърците колко плащат за техните магистрали, за да са сигурни, боядисани, с нови маркировки и мантинели, на 5 години да се сменя асфалтът – колко им струва това. И всички българи, идващи в Гърция, го плащат. Няма да можем да удържим по 1 милиард, милиард и половина, плюс ново строителство, без тези такси“, отбеляза министър-председателят.
Борисов бе попитан дали разполага с информация, че утре се готвят протести пред парламента, докато той говори вътре. Той отвърна, че няма информация да има планирани протести утре или пък да блокират парламента.
,,Няма държавата да плаща доброволната карантина на хора, които просто не искат да са дисциплинирани и пътуват. Как да бъде решен проблемът? Личните лекари решават. Сутринта гледах как един казва: ''Аз си отивам за Италия, аз си отивам за Франция''. Трябва ли след това ние всички да му платим за това, че не иска да е дисциплиниран или не иска да изчака? Държавата – това сме всички ние'', посочи той.
Според Борисов решение срещу коронавируса ще бъде намерено в най-скоро време, тъй като целият свят е поел ангажимент да се справи със заболяването.
Разпоредих да се намери начин за прегласуване на решението за Комисията за регулиране на съобщенията и на мястото на кандидата на ГЕРБ да гласуваме този на патриотите. Станала е грешка, тогава бях в Брюксел на Съвета. Не съм разбрал какво са правили. Поел съм ангажимент. Пред вас разпоредих на Дариткова да седнат и намерят начин. Нито ги знам коя е Анна, нито нищо'', заяви министър-председателят.
Припомняме, че Народното събрание на 21 февруари избра Кристина Андонова – Хитрова за зам.-председател на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС. Кандидатурата ѝ бе предложена от ПГ на ГЕРБ и „за“ нея гласуваха 119 народни представители, „против“ – 73 и „въздържали се“ – 10. За две места като членове на КРС се състезаваха четирима кандидати, но бяха избрани Анна Хаджиева, предложена от ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и „Воля“ и Ердинч Хайрула( ДПС). Пленарната зала не подкрепи кандидатурата на Деница Златева, предложена от ПГ на „БСП за България“) и тази на Пеньо Пенев, предложен от „Обединени патриоти“. Именно парламентът е органът, който избира заместник-председателя и двама от членовете на Комисията за регулиране на съобщенията. Те се избират за срок пет години. Съгласно законовите изисквания председателят на комисията се определя и се освобождава по решение на Министерския съвет и се назначава със заповед на министър-председателя за срок 5 години, а един от членовете на комисията се назначава и освобождава с указ на Президента на републиката за срок 5 години. „Обединени патриоти“ обявиха, че не са съгласни да носят негативите на управлението, което включва ДПС във властта на всякакви позиции. От БСП зададоха въпроса на „Обединени патриоти“ дали ще напуснат управлението. На това от "Обединени патриоти" отговориха, че не могат социалистите да ги критикуват, защото те два пъти са участвали във властта с ДПС.