Това тече поне от половин година и не е толкова невинно, колкото изглежда на пръв поглед. Това не е поредната дигитална щуротия. Това идва след всичките ни системни усилия да върнем децата в класните стаи. А и ескалира в предизборна ситуация, каза в сутрешния блок на Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев повод масовата истерия в Сливен и Ямбол, при която родители опразниха три училища от страх, че ще им бъдат отнети децата.
Има външни, има и вътрешни сили, които са замесени в цялото това нещо. Всичко, което може да бъде направено, е направено. По случая работят службите, добави той.
В социалните мрежи се тестват реакциите на обществото по няколко теми, както беше преди с разселването на бежанци или на роми. Тук удариха на болно място. Това експлоатира дълбоко заложени страхове, българинът милее за децата си. Нека успокоим родителите, които се питат "Ако нямам кола, могат ли да ми вземат детето" – не, "Ако вечер пия една ракия" – не. Вземането на детето е крайна мярка, която се прилага например при системно физическо насилие, при сексуално насилие, а и подлежи на съдебен контрол, заяви Дончев.
Аналогията с Костинбродската афера е, защото всичко това се прави в предизборна ситуация. Дали има замесени политици? Да! Има партии, които са пряко ангажирани с каузата. Поне няколко кандидат-кмета и една политическа сила са ангажирани. Доколкото знам, е коалиционен партньор на левицата в няколко формата за местните избори, посочи вицепремиерът.
Той отрече обвинението на кандидата за кмет на София Мая Манолова към ГЕРБ, че лепят стикери с лика ѝ по коли, за да я дискредитират. На всички избори – местни и парламентарни, ние сме играли чисто. По-често това се с случвало срещу нас. По време на кампания по плакатите се рисуват бради, мустаци, избождат се очи – не е хубаво, но се случват такива неща, каза Томислав Дончев.
Кампанията не започна добре. От мръсна кампания страда демокрацията, страда рационалният политически избор. По принцип избирателят трябва да избере кандидата, който предлага най-добрата програма, а в случая какво се получава – трябва да избере този, който е по-малко оцапан, заяви Дончев.
Имаме категорична оценка за г-н Сидеров. Коалиционното управление не е лесно, не е просто, въпросът е да не се минава една граница на компромиса. Мисля, че сме близо до тази граница, посочи вицепремиерът.
Той е категоричен, че правителството не потиска свободата на словото у нас, но призна, че в тази сфера има сериозни проблеми. Медийната среда в България е дълбоко болна и преди да я лекуваме, трябва да ѝ поставим точната диагноза, подчерта Томислав Дончев.
Вицепремиерът коментира и преговорите за изграждане на завод за производството на автомобили на германския концерн "Фолксваген" у нас, Държавата направи абсолютно всичко възможно, каквото е възможно да се направи, и дадохме тази оферта, която можеше да даде България. Единственото, което ни ограничаваше, беше европейското законодателство. Ние, за разлика от други, не можехме да обещаваме, че ще купуваме автомобили, защото това става след обществени поръчки. За мен темата за производство на автомобили изобщо не е затворена. Рано или късно България ще има голяма инвестиция в производството на автомобили. А и ние все още нямаме официално писмо от "Фолксваген", че няма да инвестира в някакъв вид производство у нас, заяви Дончев.
Той коментира и критиките на председателя на Евроатлантическия център за сигурност Цветан Цветанов към ГЕРБ. Структурите на ГЕРБ в смесените райони работят за максимален резултат. От месеци не сме си говорили с г-н Цветанов. Аз никога не съм го обиждал, а и имам навика, ако имам нещо да му казвам, да му го кажа лично, а не чрез някоя медия. По всичко изглежда, че г-н Цветанов има политически амбиции. По какъв начин ще се осъществят и как ще се удовлетворят, ще видим, посочи Томислав Дончев.
По повод учредяването на партия "Няма такава държава" с лидер Слави Трифонов, Дончев заяви: "Когато говорим за трансформацията на един човек от шоумен в политик, това е доста сложен процес. Като политик г-н Трифонов, все още няма ясна политическа физиономия. Когато се определи, ще можем да водим разговор по тази тема".