Министър-председателят става вреден за България с непредсказуемото си поведение. Това каза лидерът на АБВ Румен Петков на пресконференция в Силистра, съобщиха от пресцентъра на партията.
„Първо, отношението и позицията на България по Шенгенското пространство. Министър-председателят става вреден за България с непредсказуемото си поведение и с постоянните обрати. И в това Народно събрание като обща позиция беше възприето, че имаме две стратегически външнополитически задачи, членство в Шенгенското пространство и второ еврозоната. Още тогава ние от АБВ предупредихме, че напирането за членство в Шенгенското пространство, ще ни доведе повече въпроси и главоболия, отколкото политическо признание и авторитет. Вие знаете, че Дъблинското споразумение всъщност предвижда мигрантите да бъдат връщани в първата страна на ЕС, през която са влезли. Това изправя България пред много сериозни заплахи с влизането ни в Шенген. Ние ще станем Гърция по две. Докато при Гърция има ресурси, териториални, островни възможности, при нас нещата не стоят така. Затова тогава ние от АБВ предупредихме, че трябва да бъдем изключително внимателни, за да може да отговорим на потребностите на нашето общество и държава. От друга страна го казвам с болка - не може в началото на мандата на това Народно събрание да се обяви стратегическата задача влизане в Шенгенското пространство и в средата на мандата да се каже: „Ние сега не искаме да влизаме, защото…“.
Според него когато човек има възможността да си организира сериозен солиден, експертен анализ на перспективите при влизане или невлизане в случая в Шенгенското пространство, тогава няма да прави такива лупинги, с които да подсказваме на нашите партньори, че сме непредсказуеми и непостоянни във външнополитическите си задачи“, допълни още Петков.
Той коментира и ресорът на България в ЕК. „Разбира се, че се правят и ще се правят много и разнопосочни коментари. Едно е много притеснително за нас. Първо, всички тези спекули – едни милиарди, ние ще ги управляваме“, каза още Петков.
Лидерът на АБВ отчете, че проблемът е, че на България се дава ресор, в който не се формира общностна политика, а ресор, в който държавите членки водят самостоятелна политика. „Това не е добре“.
Според него в сектор „Транспорт“ страната ни е можела да повлияе за решения в полза на българския интерес. „За съжаление такъв значим сектор, отиде в Румъния“. По думите му не е добре, че ще стоим встрани от взимането на решения.
Петков направи коментар и за шпионския скандал. „Институциите трябва да кажат много ясно пред обществото: първо, правят ли разлика между икономическо влияние, пране на пари и опит за вътрешнополитическо влияние в страна от чужди факори; второ, имаме ли двойни стандарти.