Приходите от електронни винетки са много повече от тези, които сме събирали през 2018 г. и към днешна дата те са малко над 260 млн. лева, а до края на година се очаква те да бъдат не по-малко от 400 млн. лева, каза пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова след участието си заседанието на ресорната парламентарна комисия, където представи напредъка по въвеждане на електронната система за таксуване. Тя изтъкна, че контролните органи на пътя действат дисциплиниращо на водачите, което се отразява и върху приходите от е-винетки.
Министър Аврамова потвърди, че към 16 август ще има техническа готовност за въвеждането тол системата и напомни, че най-късно до първи март ще бъде взето решение за търговското опериране на системата.
Пред депутатите министърът съобщи, че към 8 юли чрез електронната система за пътно таксуване на база време са продадени 4,5 млн. е-винетки, като само за периода от 20 април до 8 юли - 1,6 млн. превозни средства са придобили права за ползване на пътната мрежа. Средно за денонощие в мрежата за обслужване са били продавани около 20 900 е-винетки или всяка минута системата е предоставяла право на достъп до пътната мрежа средно на 14 леки или тежкотоварни коли. За отчитания период се запазва тенденцията 80 на сто от приходите да са от таксуване на коли до 3,5 тона, 5 на сто - от коли от 3,5 до 12 тона и 15 на сто - над 12 тона.
Постъпленията от компенсаторни такси и глоби са в размер на 2,043 млн.лева.
По отношение на тол системата министърът информира, че към настоящия момент са издадени разрешения за строеж за 218 контролни рамки, а към 10 юли има 77 изградени нови такива и към същата дата са монтирани фундаменти за 18 рамки и оборудвани изцяло пет такива съоръжения.
В отговор на депутатски въпрос министърът заяви, че според разчети, базирани на представената от министерството тарифа в по-мек вариант, приходите от тол такси ще са за около 550 - 650 млн. лева, предаде БТА.