За общи усилия на цялото общество срещу дезинформацията и фалшивите новини призова вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в реч към гостите на Шестия Световен конгрес на информационните агенции, организиран от БТА с подкрепата на Министерството на външните работи.
,,Усилията не само на политиците, но и на цялото общество трябва да бъдат насочени към разпознаването и борбата с разпространението на фалшивите новини и дезинформацията. Само заедно можем да преодолеем недоверието в обществото, което те пораждат'', посочи вицепремиерът.
Външния ни министър подчерта, че България и нейните партньори в Европейския съюз вече са взели мерки със създаването на специално звено към Европейската комисия за борба с дезинформацията и фалшивите новини, които водят след себе си негативни явления като популизъм, език на омразата, нетолерантност и краен национализъм.
,,Именно тук, на Балканите, преди почти век е родена крилатата фраза, че муха и политик се убиват най-лесно с вестник. Днес това дори е по-лесно, но и по-мащабно - с няколко клика и с един пост в интернет“, подчерта Захариева пред гостите на конгреса, чиято тема тази година е ''Бъдещето на новините''.
,,Във време на глобализация и развити технологии традиционната журналистика има особена отговорност да бъде гарант на достоверността на информацията'', подчерта министър Захариева.
Тя изтъкна спада в доверието на медиите в глобален мащаб. Според последно изследване на Института на Ройтерс доверието в новините в света като цяло е намаляло с 2 процента до 42 на сто в сравнение с миналата година. Според същото изследване в България 40 на сто от населението се доверява на новините като цяло, във Франция само за последните 4 години доверието към новини е спаднало с 14 процента до 24 на сто, в Германия се отбелязва спад с 13 на сто до 47 процента.
,,Може би е дошло времето да се замислим и да оспорим крилата фраза на основателя на Си Ен Ен Тед Търнър, че „лошата новина е най-добрата новина'', заяви Екатерина Захариева.
Тя пожела на журналистите достойно да отстояват авторитета си на четвърта власт и поздрави БТА за прекрасната организация на конгреса.
При създаването си преди 121 години БТА е била част от Министерството на външните работи и изповеданията като служба за ''доставяне на телеграфни съобщения за събитията в чужбина''. Първите ѝ абонати са именно държавните институции и чуждите дипломатически представителства.
Шестият световен конгрес на информационните агенции е най- голямото медийно събитие в България, в което участват медийни лидери от над 100 държави от 5-те континента, сред които изпълнителния директор на „Прес асосиейшън“ и президент на Световния съвет на информационните агенции – Клайв Маршал, президентът на ДПА и президент на Европейския алианс на информационните агенции, директорът на Института на Ройтерс Расмус Нилсен, журналистът и писател Ерик Уайнър и др.