"Грешно е да се смята, че провалите и ерозията в доверието към ГЕРБ ще прелее автоматично гласовете в БСП", каза на пресконференция с журналисти Георги Първанов, президент от 2002 - 2012 г., който е на обиколка на среща с партийните активи в областта.
Първанов даде за пример очакването, че след миналата тежка зима ще се повиши доверието в БСП, но това не се е случило, и сега в края на тази зима отново не се случва. „Ние трябва да върнем доверието с всичко, започвайки от една силна, убедителна и ясна програма за управление, а не с тежките програми, които правихме до момента, а програма, в която всеки да види себе си, в това число и българският бизнес”, каза Първанов.
По думите му в момента българският бизнес е не просто смачкан, той е унизен и задушен особено дребният и среден бизнес, който вече мизерства. Според Първанов социалистическата партия е длъжна да има своя диалог със структурите на бизнеса, за да се предложат работещи решения и да се върне доверието, тъй като средната класа е гръбнакът на всяка една икономика.
На въпрос дали към социалистите има свръхочаквания, Първанов каза, че засега „има очаквания в обществото за промяна”, дали обаче социалистическата партия като опозиция и левица ще може да се идентифицира с тези очаквания и да ги олицетвори политически е все още рано да се каже и в това отношение предстои още много работа. Първанов каза, че в момента има много протести, спонтанни и различни по характер, но засега тези протести не намират своя политически носител, в това число не откриват и БСП като такъв.
На въпрос за бъдещата коалиционна политика на БСП спрямо партиите ГЕРБ, ДПС, проектът на Кунева, които се сочат от социолозите за сигурни в следващия парламент, Първанов каза, че ако е слушал досега социолозите и им е вярвал на 100% е нямало да бъде президент, тъй като през 2001 година му отреждали 3 или 4 място. Първанов се обяви за широка коалиция в ляво, но „не толкова широка, че да е всеобемна”. Тази коалиция изключва априори ГЕРБ, които са основен опонент, каза Първанов. „Аз съм привърженик на еднопартийното управление, но дали то е възможно решава избирателят. Всякакви разсъждения за коалиции преди изборите ще отклонявам, защото това създава демотивация и това разколебава. Ние се борим да получим максималния резултат. Вече след изборите, на другия ден трябва да се огледаме и да видим този резултат дали ни е достатъчен и ако не - с кого трябва да потърсим взаимодействие, за да вържем схемата на едно силно управление”, каза Първанов.
Той допълни, че му се иска БСП в следващия парламент да има над 100 депутати, дори да има мнозинство, засилено с коалиция, но едно бъдещо управление, което й да е то, трябва да има минимум 140 народни представители, за да превежда в действие дори непопулярни мерки. По думите му такива непопулярни мерки в бъдеще ще се налага да взима следващото правителство, особено при появилите се коментарите за взимане на нов заем. В следващия момент има едно очакване към социалистите да започват своето управление със силни социални мерки.
„Ако БСП не вдигне пенсиите в първия месец, няма да й дадат и 100 дни и ще има сериозен натиск от този кръг наши привърженици”, каза Първанов. Той призна като неуспех и неприятна новина за БСП - загубата на поста председател на Националното сдружение на общините в Република България. „Това идва да покаже, че нашето представяне на местните избори не е било удовлетворително, така както се опитвахме да го представяме, не аз. Това идва да покаже, че в политическото пространство има прегрупиране и предислоциране. Дали това е траен процес, не се наемам да прогнозирам, но виждате, че гласуваха заедно ГЕРБ и ДПС”, каза Първанов. По думите му по-важно е това сдружение да остане цялостно и да не се партизира, така както те не са го допуснали.