Кой български политик вътрешно се моли да се размине всичко около него напоследък? Корнелия Нинова? Сергей Станишев? Цветан Цветанов? Бойко Борисов? Не.
Човекът, който се събужда в последните сутрини с най-сериозно притеснение за политическото си бъдеще е вицепремиерът Томислав Дончев. Габровецът наистина има грижи на главата, тъй като облаците над него се сгъстиха. И има за какво. Бившият учител по философия влезе амбициозно в политиката, макар биографията му да бе пълна с добре звучащи, но не особено съдържателни постижения. Такова е специализацията му по политически науки в Международното лятно училище по политически науки и международни отношения в Полша.
Началото на новия век Дончев посреща като директор на Високотехнологичния бизнес инкубатор в Габрово. Макар да се твърди, че е стартирал редица проекти, до момента градът на Васил Априлов така и не е станал притегателно място за IT-сектора. Нещо повече - днес Габрово не може да се похвали с индустриалци като Иван Калпазанов, Васил Карагьозов или Иван Х. Беров и Пенчо Семов. Дончев е член и на екипа „Експертни анализи“ към Института “Отворено общество“, разработил Регионалния план за развитие на Северозападен район за планиране. Повече от десетилетие по-късно организацията на Джордж Сорос вече е загубила авторитета си у нас, а Северозапада продължава да опустява, въпреки стратегиите и плановете. Нищо, че междувременно бъдещият политик се е издигнал до програмен директор на “Отворено общество”.
През 2007-а Томислав Дончев яхва вълната на одобрението към Бойко Борисов и става кмет на родния си град от листата на ГЕРБ. С негова помощ Габрово става един от основните бенефициенти на европейски средства сред българските общини. Въпреки това бившият редактор от Радио Габрово не остава цял мандат на кметския стол. През 2010-а става министър без портфейл, който трябва да отговаря за еврофондовете. Именно заради това на изборите през 2011-а неговия шеф на кабинета Таня Христова е принудена от самия Дончев да се кандидатира на изборите за кмет на Габрово. Според запознати - Христова тъкмо се е нанесла в жилище в столицата и няма никакво желание да заеме подобен пост в центъра на държавата. Как Томислав Дончев я е склонил - историята мълчи и до днес.
Габровци знаят изключително добре, че на практика Христова е пионка и Томислав Дончев продължава да дърпа конците в Общината. И до миналата година Габрово получава на глава от населението съвсем по-малко, отколкото столичани. Въпреки че големи преобразявания на градската среда се случиха в градове като Бургас, Русе, Варна…
Преобразяване има и в Габрово. Там роднини, приятели и приближени на настоящия вицепремиер управляват града или получават тлъсти заплати буквално за нищо. Затова през 2017-а народният представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова изнесе факти за роднинските назначения в Габрово. Тя показа схема за назначения, според която братът на Томислав Дончев – Момчил Дончев е назначен лично от Таня Христова за управител на общинско звено „Озеленяване“. „Управлява бюджет над 1 млн. лв. Назначен е без конкурс и ясни критерии, на които трябва да отговаря“, обясни тогава депутатката. Въпреки категоричните заявки на вицепремиера Томислав Дончев брат му да не заема общински пост, след като стана ясно, че е спечелил формален конкурс за такъв, все пак през декември 2017-а е бил назначен за зам.-директор на обединените общински дружества за чистотата и озеленяването. В същият период бюджетът на дружествата е увеличен, както и заплатите на служителите им.
По думите на Сидорова братът на приближения до Дончев бивш народен представител Цветомир Михов не работи в габровската болница, но това не му е попречило да е част от Съвета на директорите и на тази си длъжност да получава заплата от няколко хиляди лева. „Кръстниците на кмета на Габрово са съответно: Мария Недева - председател на ОИК и РИК в Габрово, Момчил Недев - юрисконсулт на НЗОК и на големи европейски проекти, които изпълнява община Габрово. И двамата са назначени лично от Таня Христова, без конкурс“, сподели още през 2017-а Сидорова. Тя разкри и как фирмата на Цветомир Михов изпълнява обществени поръчки за поддръжка на автопарка на Общински пътнически транспорт – Габрово. „Областен управител на Габрово е съученичка на жена му. Нейният съпруг пък е зам.-директор в МВР. Едно семейство управлява областните структури в Габрово“, коментира тогава народният представител от левицата.
Въпреки разразилия се след “Кумгейт” скандал, никой от приближените на Томислав Дончев не подава оставка. Таня Христова продължава да е кмет на града, а Невена Петкова продължава да е областен управител. Съпругът на Невена Петкова пък очаква да се облагодетелства от протестите срещу ромските своеволия в последните дни. Цветан Петков е заместник-директор на ОД на МВР и се очаква именно той да смени подалия оставка старши комисар Борислав Бончев.
Дали поредното роднинско-приятелско назначение ще е факт - не е ясно. Причината е, че ескалацията на напрежението свари неподготвени всички от кръга “Дончев” в Габрово, а реакцията на местната общественост се оказа насочена именно към управляващите града.
Така вицепремиерът Томислав Дончев претърпя истински крах, при това там, където се чувстваше най-сигурен - в родния си град. Скандалът, след който цяло Габрово се вдигна срещу ромските своеволия демонстрира абсолютната несъстоятелност на Таня Христова. Кметицата не можа да овладее сама положението в града и дори не можеше да изрази позицията си, без да чете от лист пред телевизионни камери. Публично стана ясно това, за което се говореше от години - Христова няма достатъчен потенциал за градоначалник без покровителя си.
Затова и Томислав Дончев, в чийто вицепремиерски ресор не е сигурността, се появи в Габрово. Само че бе посрещнат така, както не е очаквал - с мощни освирквания. Вицепремиерът се опита да понесе реакцията на гражданите с усмивка, но тя приличаше повече на усмивката на Софиянски, която вбесяваше столичани няколко години. Съпругата на Дончев пък в стил “Десислава Радева” запона да пуска статуси и да обяснява, че Христова не трябва да подава оставка.
Всичко това се случи дни след като Томислав Дончев береше плодовете на т.нар. “Апартаментгейт”. И до днес вицепремиерът е спряган за основоположник на “приятелския огън” в ГЕРБ. Вместо да оглави партията и да стане втория Борисов обаче, Дончев е принуден да гаси пожари и отново да се снишава и крие зад изящна словестност.
Както успя да се скрие след скандалите около НДК по времето на Мирослав Боршош. Като принципал на Двореца, Томислав Дончев е знаел за скандалната обществената поръчка, предмет на делото срещу Мирослав Боршош. Дончев е бил наясно, че поръчката е компрометирана.
Нещо повече - с промени в устава е упълномощил изпълнителния директор на НДК Боршош да одобрява безлимитни харчове. Преди измененията от 2015-а, когато НДК отива в сферата на влияние на Дончев, Боршош е имал право да се разпорежда самостоятелно само със средства до 50 хил. лв. Всичко над тази сума е трябвало да мине през одобрението на Съвета на директорите на НДК. Към днешна дата Мирослав Боршош е подсъдим за нарушенията в Двореца, а сигнал към Прокуратурата бе подаден и по отношениe на Томислав Дончев. Последният обаче за пореден път успява да излезе сух от ситуацията и сега е просто свидетел по делото.
В периода около скандалите с НДК Томислав Дончев намира подкрепа от медии и кръгове, приближени на бъдещия посланик в Израел и близка до Боршош Румяна Бъчварова, както и на БСП. Неочакваната подкрепа отляво идва като благодарност за това, че като принципал на НДК Дончев е помогнал приближената на Деница Златева Ия Петкова-Гурбалова да остане в ръководството на културната институция. И до ден днешен дъщерята на бившия областен управител на Пловдив Тодор Петков е в Съвета на директорите на НДК. Любопитен факт е, че Петкова-Гурбалова бе конкуренция на Дончев в битието си на кандидат в листата на БСП на евроизборите през 2014-а. Според запознати, в момента социалистката се опитва да разбие управлението на НДК като предлага в неформални разговори постове на служители срещу подкрепа за нея.
Томислав Дончев натрупа много врагове сред своите и след катастрофата край Своге. Вицепремиерът се опита да яхне вълната и да създаде държавен орган за пътна безопасност. През септември бяха тиражирани материали, според които Томислав Дончев бе заподозрян в схема за усвояване на 4.5 млн. лева от камери по пътищата, в която е свързан т.нар. Институт за пътна безопасност. След като оглави мегаструктурата, обявена от Дончев, институтът трябвало да оказва натиск върху ведомствата за усвояване на сериозни пари около посочените от тях нередности по пътищата. Самият институт се обяви и срещу кандидатурата за вътрешен министър на Младен Маринов. Запознати твърдят, че това също е част от вътрешнопартийните игри, които лагерът на Томислав Дончев играе. Според разкритията от септември, идеята е била да се наложи нов доставчик на следващите 50 камери за скорост, който е регистриран в Габрово - родният град на Дончев.
Интересно остава и до днес едно - философското снишаване ли е единствената причина Томислав Дончев да продължава да се измъква сух от всички скандали или държи с нещо премиера Борисов. След скандалните назначения в местната власт, скандалите в НДК, опитите да овладее партията (според запознати - с част от младежите на ГЕРБ) и след народното недоволство в Габрово - вицепремиерът продължава да не дава оставка. А тя бе поискана шумно от гражданите на площада, в рамките на няколко протеста.