Президентът Румен Радев ще поднесе днес в Бейрут венец пред Мемориала на мъчениците, където ливанската общественост почита своите герои от борбите за независимост.
Днес завършва официалното двудневно посещение на българския държавен глава в Ливанската република, където той беше по покана на своя колега Мишел Аун.
По време на посещението Румен Радев и Мишел Аун проведоха среща "на четири очи", имаше и пленарни разговори между водените от тях делегации. Двамата президенти отбелязаха приятелските отношения между двете държави и посочиха, че те са добра предпоставка за задълбочаване на сътрудничеството в икономиката, науката и образованието. Те информираха, че са обсъдили и възможността за откриване на директна въздушна линия между България и Ливан.
В Бейрут българският държавен глава Румен Радев откри ливанско-български бизнес форум. В програмата му бяха и срещи с премиера на Ливан Саад Харири и с председателя на ливанския парламент Набих Бери.
В рамките на посещението си президентът се срещна и с българи, които живеят в Ливан, и с ливански граждани, които са учили у нас. Вие сте най-ценната връзка между народите на Ливан и на България, обърна се към тях държавният глава. Той отбеляза, че част от ливанските студенти, завършили в България, са останали у нас и се ползват с дълбоко уважение в нашето общество.
Румен Радев се обърна и към представителите на Асоциацията на ливанските специалисти, завършили висше образование в България, и посочи, че градят доброто име на България в Ливан. Убеден съм, че моето посещение и с ваша помощ ще засили нашето сътрудничество и ще виждаме все повече ливански бизнес в България и на български - в Ливан, все по-голям обмен на студентски програми и на културни събития, ще се радвам да видя и повече ливански туристи в България, посочи президентът.
Асоциацията заяви, че продължава да бъде свързващ научен и културен мост между България и Ливан.
Участниците в срещата поставиха въпросите за създаване на културен център, както и да има възможност за юридически консултант, за да е информирана българската общност за промените в законодателството ни.
Днес Румен Радев заминава на официално посещение в Катар по покана на емира на Държавата Катар Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани, което ще продължи до 12 април.
Сред темите на разговорите в Доха ще са съвместни проекти във високотехнологични сектори, задълбочаване на партньорството между България и Катар в сферата на енергетиката, иновациите, инфраструктурата, земеделието, увеличаване на инвестициите в български индустриални зони.
На 11 април българският президент ще бъде посрещнат в Доха с официална церемония от емира шейх Тамим бин Хамад Ал Тани. Предвидени са среща "на четири очи", както разговори между двете официални делегации.
Румен Радев ще открие Катарско-български бизнес форум и ще се срещне с представители на българската общност в Катар.
Той ще разговаря с министър-председателя и министър на вътрешните работи на Държавата Катар шейх Абдула бин Насер бин Халифа Ал Тани. В рамките на посещението президентът Радев ще се запознае с дейността на фондация "Катар" за образование, наука и обществено развитие. В Доха държавният глава ще посети и централата на организацията Форум на страните износителки на газ.