"Политиката на обвинение, която водят политиците, може да доведе до деградация на обществото". Това каза пред "Фокус" социалният антрополог Харалан Александров. Според него този тип политическо говорене е огромно разхищение на публична енергия.
Той обясни, че това говорене се състои в обвинения и контраобвинения, което с наближаване на изборите ще се увеличи и ще заглуши смисления разговор. Българската политическа класа и специално опозицията нямат ресурс и въображение за нещо по-добро от това да разобличава управляващите в реални или въображаеми прегрешения, каза още той.
"Този тип политическа комуникация е характерна за примитивните общности и води към регрес. Хората спират да виждат света с неговите нюанси и светлосенки и започват да го интепретират като черно-бял. Това, което започва да се случва в България е, че политиците насърчават защитен режим на хората. Това са нагласи, настроения и поведения, които са в ниския регистър на човешкото развитие. Те не са ориентирани към разума, не са ориентирани към вдъхновението от идеи, нито към развитието на общността, а към омразата, завистта, лошотията и желанието да нараниш някого", обясни социалният антрополог.
Доц. Харалан Александров каза още, че българската общност се е научила да се защитава и когато политиците полудеят се оттегля в позиция на сеирджия. Той обясни, че не е важно какво казва една публична фигура, а какво прави, какво послание излъчва и на какво ниво. В тревожна ситуация като днешната, омразата и обвинението не ни върши услуга, каза още той и припомни, че изборите ще минат и след това ще се наложи да се работи с хората от враждуващите лагери.