Чухме от трибуната на Народното събрание преди малко отрицателен вот от един народен представител от БСП, който каза, че така ще съсипем бедните хора, които притежават тези стари автомобили. Ръстът на данъка на старите автомобили ще бъде не повече от 20-30%. Като цяло стъпката е доста умерена. Сумата няма да е голяма и няма да утежни хората.
Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от ГЕРБ и председател на Бюджетна комисия Менда Стоянова, след като на първо четене бе приет Закона за корпоративното подоходно облагане, предаде репортер на Novini.bg. „Досегашният имуществен компонент, който се базираше на база на мощността на автомобила и годината на неговото производство се допълва с един екологичен компонент. В резултат на коефициента на екологичния компонент по-старите коли с евросертификати под 3, ще имат утежнение в данъка за сметка на по-новите, които имат сертификати 5 и 6. Като общество е крайно време да решим дали искаме да продължаваме да се трови с този въздух, който дишаме ние и нашите деца, дали да даваме пари за здраве повече и повече в резултат на това и дали ще продължим да се превръщаме в пазар за старите коли в Европа“, обяви Стоянова.
Тя коментира и темата за основните жилища. „Облекчение от 50 % от данъка се ползва за основно жилище. Сами разбирате, че всеки, който е декларирал повече от едно основно жилище, просто е заобикалял закона. Сега с този текст прецизираме закона и даваме възможност на общините да си потърсят парите от тези, които досега са се опитвали да бягат от Закона. Ще има обмен на информация. С приемането на промените, лошата практика на заобикалянето на закона, ще бъде прекратена", категорична беше Стоянова.
С приетите днес промени в Закона за корпоративното подоходно облагане се въвежда нов компонент при налога за старите коли. Занапред ще се отчита и екологичен компонент заедно със сегашния имуществен (мощност и година на производство). По отношение на данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания се предлага ползването и от двамата родители, когато доходите им не позволяват да се прилагат от единия родител. Целта е да се даде възможност на семействата с по-ниски доходи да прилагат пълния размер на облекчението, пише в мотивите си вносителят-Министерският съвет. Посочените промени ще важат още за тази година. За самоосигуряващите се лица се предлага подаването на годишната данъчна декларация, както и на всички други справки, да става само по електронен път. Промените ще се прилагат за годишната данъчна декларация и съответно за справките, за които задължението за подаване възниква след 31 декември 2019 г.
Повишава се стойността на необлагаемите награди от 30 на 100 лв. от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. Те ще се облагат с окончателен данък, вместо с данък върху годишната данъчна основа.
С поправки в Закон за акцизите и данъчните складове се залага заплащане на пълното задължение за акциз при надвишаване на годишното допустимо производство от 200 000 хектолитра бира от лице с удостоверение за независима малка пивоварна. Разширява се и обхватът на обектите, в които ще се извършва търговия с тютюневи изделия, като се включват всички обекти, в които се зареждат моторни превозни средства, независимо какъв вид горива продават.
В Закон за митниците отпада задължението митничарите, с изключение на заемащите технически длъжности, два пъти да декларират своето имотно състояние - веднъж пред директора на Агенция "Митници" и втори - в декларацията по закона за противодействие на корупцията.
Въвежда се праг от 10 000 евро при осъществяване на доставки на далекосъобщителни услуги, на услуги за радио и телевизионно излъчване и на услуги, извършвани по електронен път, по които получатели са данъчно незадължени лица.
Депутатите решиха посредничество при международно осиновяване по Семейния кодекс да бъде освободена доставка.
Предвиждат се и изменения по отношение на задължението за предоставяне на обезпечение за данъчно задължените лица, които през текущия данъчен период извършват доставки на течни горива над 25 000 лв.. Отпада изискването размерът на обезпечението да не може да бъде по-малък от 50 000 лв.
Парламентът реши още да бъде закрит Централният регистър на юридическите лица с нестопанска цел, а към Агенцията по вписванията да бъде създаден регистър на юридическите лица с нестопанска цел.