Румен Петков: Опозицията не е виновна за негативния доклад на ЕК

share

Трябва да се направи анализ на причините за негативния доклад на Европейската комисия, но да се сочат евродепутатите и опозицията като основни виновници, е несериозно.

Това заяви пред журналисти в парламента депутатът от ПГ на Коалиция за България Румен Петков във връзка с междинните доклади на Европейската комисия по механизма за наблюдение над правосъдието и вътрешния ред за България и Румъния.

"Докладът на ЕК е строго негативен по няколко причини. За пръв път през тези 5 години в доклада има ясна формулировка, че изборите в България са манипулирани, че има купуване на гласове. Това, във всички случаи, е текст, който е залегнал в резултат на това, че в България имаше европейски наблюдатели на провеждането на тези избори. В доклада много ясно се говори за пропуските и слабостите в разследването. Това е проблем, който не е поставян по този начин досега. Говори се за липса на осъдителни присъди и така нататък – такива формулировки не е имало”, каза Румен Петков.

Той добави, че за първи път липсва и елементът за политическата воля. „Очевидно, у авторите на доклада има едно разочарование от тенденциите на развитието на нашата страна. Смаян съм от твърденията на нашата правосъдна министърка, че този доклад не се отнася за правителството. Това е много съществен принос в прочита за адресатите на доклада. Тя казва, че докладът се отнася за прокуратурата, за съдебната система и за МВР. Все едно МВР е някаква неправителствена организация и за МВР се отнася, но за правителството – не. Заслужава внимание оценката на министър-председателя, която е абсолютно вярна – за ролята на министъра на вътрешните работи и на бившата правосъдна министърка за част от текстовете. От две години и половина предупреждавам, че замерянето между институциите ще ни донесе само негативи като държава”, каза Петков.

Според него има много сериозни съмнения за това дали в ЕК ще си обърнат мнението в юлския доклад. „Това правителство направи възможно най-грубите грешки в две посоки – не концентрира усилия и ресурс за решаването на Шенгенските проблеми, а това е ключов въпрос. В първия ден на сформирането на кабинета, трябваше да се подготви национална стратегия за работа на всички политически сили и на всички институции за снемането на мониторинговия механизъм”, заяви бившият вътрешен министър.

По думите му, разделянето на България и Румъния, ще бъде лош знак от страна на ЕК. "Самият факт, че докладът ги разделя, е много лош знак за нас и отговорността е преди всичко на правителството", подчерта Румен Петков.

Водещи новини

Още новини