Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за кредитните институции.
С новите правила се урежда смяната на индекс по потребителски и ипотечни заеми, като измененията влизат в сила на 1 юли. Когато бенчмарк за лихвен процент, ползван от банка за референтен лихвен процент по договори за кредит, се промени съществено или вече не се изготвя, банката прилага план за действие, изготвен съгласно съответните европейски регламенти. Банката уведомява клиента за промените в договора за кредит, произтичащи от прилагането на плана. Новият лихвен процент по договора за кредит не може да е по-висок от размера на лихвения процент по договора преди този момент, предвиждат приетите текстове. Тези разпоредби ще се прилагат и за договорите за кредит, сключени до 1 юли 2018 г., по които за референтен лихвен процент се ползва пазарен индекс като LIBOR, EURIBOR или SOFIBOR, освен ако не е договорено друго. С приетите разпоредби се правят и съответни промени в Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители и в Закона за потребителския кредит.
На първо четене бяха приети промени и в Закона за регистър БУЛСТАТ, като всички гласували 96 народни представители бяха "за". В доклада на Комисията по правни въпроси се посочва, че промените се налагат във връзка с изменения в Закона за особените залози, с които са приети законодателни стъпки към цялостната електронизация на Централния регистър на особените залози. Тези промени налагат необходимостта от създаването на електронна партида и уникален идентификатор за всички лица и организации, вписани в регистър БУЛСТАТ, включително и за чуждестранните физически и юридически лица, когато са залогодатели по Закона за особените залози.
С промените в Закона за регистър БУЛСТАТ се прецизират изискванията към документите, които трябва да бъдат представени от подлежащите на регистрация лица и се предлага подробна регламентацията на достъп до регистър БУЛСТАТ. Осигурява се изцяло безплатен отдалечен достъп до публичната част на регистъра и се създава правна възможност за издаването на удостоверения в електронна форма и предаването им по електронен път. Предвижда се също автоматизирано подаване на данни за вписаните в регистър БУЛСТАТ обстоятелства, както и се урежда безплатен обмен на информацията между регистрите на съда, държавните органи и органите на местното самоуправление и местната администрация, се посочва в доклада на комисията.