Заместник министър-председателят и министър на външните работи Екатерина Захариева участва в срещата на външните министри на страните-членки на НАТО, която се проведе днес в Брюксел. Това беше последната министерска среща в сградата, където през последните 50 години заседава Северноатлантическият съвет.
Във фокуса на разговорите на първите дипломати на Алианса бяха евроатлантическата перспектива за страните от Западните Балкани и политиката на „Отворени врати, ситуацията в Близкия изток и Северна Африка, приносът на НАТО в Афганистан и отношенията с Русия.
„Западните Балкани са в сърцето на евро-атлантическата зона и тяхната сигурност и просперитет са тясно свързани с тези на съюзниците“, заяви министър Захариева. Тя призова за обективна оценка на напредъка на всяка от страните-кандидатки за членство, защото политиката на „Отворени врати“ продължава да допринася за сигурността в региона и да бъде силен стимул за реформи.
Първият ни дипломат подчерта значението на сътрудничеството между НАТО и ЕС. „Алиансът не е сам в своите усилия – НАТО и ЕС имат силен съвместен ангажимент към страните от Западните Балкани“, заяви министър Захариева.
Българският външен министър изрази ясна подкрепа за активирането на План за действие за членство за Босна и Херцеговина, отличи значителния напредък на Грузия, изрази очакване за скорошен напредък по отношение на Република Македония. Заедно с Върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика и политиката за сигурност Федерика Могерини, съюзниците обсъдиха възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между НАТО и Европейския съюз в региона на Близкия изток и Северна Африка.
Министър Захариева подчерта, че партньорството между Алианса и ЕС в Егейско море и Централното Средиземноморие трябва да продължи в посока противодействие на тероризма и справяне с нелегалната миграция. Външните министри се обединиха около мнението, че е необходимо координирано оказване на съдействие за укрепване на отбранителните способности на страни-партньори от региона. Съюзниците потвърдиха готовността си за започване на тренировъчна мисия на НАТО в Ирак.
В контекста на настоящите предизвикателства, по отношение на Русия министрите потвърдиха валидността на двупистовия подход: Алиансът продължава да усилва способностите си за отбрана и възпиране, като остава отворен за съдържателен диалог. „Приветстваме предложението на президента Гани и го разглеждаме като важна стъпка в процеса на политическо помирение“. Това заяви българският външен министър в дискусията по Афганистан.
Министрите обсъдиха възможностите за удължаване на финансирането за Афганистанските национални сили за отбрана и сигурност.