Ето какво постигна България и какво ни предстои по време на Председателството (обновена+видео)

share

Министър Лиляна Павлова отчете на пресконференция какво е свършено за първите три месеца от Българското председателство на Съвета на ЕС.

"Високи са оценките, които получихме за работата си през първите три месеца от европредседателството ни" каза Павлова.

Тя напомни, че в рамките на тези три месеца са били проведени поредица от изключително важни заседания, дабати, срещи.В София, Брюксел и Страсбург са проведени над 1000 заседания. Досега са се провели 22 съвета на министри.

"Един успех, с който се гордеем - това са правилата за работа за Европол, както и с поредицата от законодателства и решения“, допълни Павлова и уточни, че в рамките на трите месеца са проведени и 64 триалога. По думите й триалозите са най-голямото предизвикателство за всяко едно председателство.

Вече предстои една наистина динамична работа, обясни тя. Най - важната тема е свързана с регламента "Дъблин". "Гордеем се обаче, че Българското председателство предложи нова реформа по темата", заяви Павлова и изрази надежда към края на Председателството ни да се намери консенсус между лидерите на страните-членки: "Надяваме се на 28-29 юни, когато е Европейският съвет и срещата на лидерите, те да успеят да намерят така желания и търсен вече пето председателство консенсус или компромис за това как да реформираме системата за убежища, така че тя да бъде и справедлива и солидарна. „Новата рамка, която ние предлагаме е от гледна точка на засилен граничен контрол на външните граници, максимално добър анализ на вход, за да могат мигрантите да бъдат връщани в държавите на произход и повече инвестиции на място в тези държави“, заяви министърът. Според нея е необходимо да се говори за проблема и неговата същност по същество, а не само да се борим с последствията.

„Месец април ще е финансово ориентиран. През последната седмица на месеца ще има доста финансови теми, които стоят на дневен ред. В София ще дойдат всички министри на ЕС, финансови гуверньори и всички финансови министри от Азия“, съобщи министър Павлова.

Месец май е пикът на Председателството ни, каза тя. „Тогава е дългоочакваната Среща на върха – ЕС-Западни Балкани. По темата работим усилено от преди българското европредседателство, за да може темата да влезе на дневен ред.
"На 17 май очакваме да приемем Декларацията от София, с която лидерите да постигнат съгласие, че евроинтеграцията на Западните Балкани минава през свързаността.
На 16 май в България ще бъдат всички лидери на страните – членки на ЕС", съобщи още Лиляна Павлова. 

По думите й, срещата на 17 май е наистина историческа. Тя определи срещата като изклю'чително важна за Европа и напомни: "На Европа й трябва мир и спокойствие".

Тя благодари и на всички медии за помощта им българите да разбират какво се прави по време на Председателството ни.

 

Водещи новини

Още новини