Кристалина Георгиева: Бюджетът казва, че ние българите можем да влезем в чакалнята на Еврозоната (ви

share

Трябва да се гордеем с това, което сме постигнали в България. Все още има още какво да се желае. Това каза главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева в ефира на БТВ.

На въпрос дали е нужна ревизия на Прехода, Георгиева заяви: „Страните, които се развиват най-добре са тези, които гледат напред. Погледът в бъдещето е свързан с роботите. България е представена на най-високата позиция в управлението а Световната банка. Ако някой ми беше каза, че аз ще се върна да управлявам, щях да му се изсмея. Сега колегите ми в банката се опитват да научават думи на български“, призна тя.

„Даваме пари, осигурили сме част от финансирането на Коридор номер 8 на територията на Македония. Най-важното, което ще направим за транспорта в региона е един регионален проект, който ще ускори пътуването през граничните пунктове. Балтийските страни търгуват много повече помежду си. Това трябва да се случи и в нашия регион. България изпълнява ролята на страна, която е член в ЕС и може да е мост за своите съседи“, коментира Георгиева.

Според директора на Световната банка нещата не се правят достатъчно системно. „Председателството на България създава не само външни, но и вътрешни ползи. То дава възможност на всяка една страна да покаже най-доброто от себе си. За нас е шанс да покажем страната си в най-добра светлина. Г-н Борисов има много ясна визия. Казахме си, че сега е уникален шанс да се вдигне вниманието към Западните Балкани и трябва да се използва. Винаги трябва да се стараем да говорим за това колко е важно хората на Балканите да се интегрират“.

„Българският бюджет е много стабилен. Дефицитът е под контрол от години. Инвеститорският интерес върви нагоре. Бюджетът казва, че ние българите можем да влезем в чакалнята на Еврозоната. Еврозоната се интегрира. Нашата страна е по-добре вътре, отколкото навън. Ние работим по правилата, седим на масата, но не можем да променяме правилата“, обясни Кристалина Георгиева. „Политическото решение за това може да бъде взето много скоро“.

„Инвестираме в страните, в които е най-трудно. Инвестирали сме 3 милиарда в Африка и Близкия Изток. 90% от хората, които бягат отиват в съседна бедна страна. Трябва да се осигури работа на хората, за да не им се налага да рискуват преминавайки граници“, каза още Георгиева.

Водещи новини

Още новини