Правителството одобри 24 нови посланици

share

17 са освободените посланици, работили за бившата Държавна сигурност, съобщи министърът на външните работи Николай Младенов, цитиран от БНР.

Той обяви, че ще бъде предложено на президента Росен Плевнелиев да бъдат назначени 24 нови посланици. 92% от тях са служители на Министерството на външните работи. Младенов потвърди, че ген. Никола Колев е номиниран да бъде посланик на България в Холандия.

"Господин Колев не само е бил началник на кабинета на президента Георги Първанов, но той има дългогодишна кариера в българската армия. Той е един от хората, които са ключови за присъединяването на страната ни в НАТО и може да работи и за националните интереси на България. В него държавата е инвестирала много и мисля, че трябва да продължи да работи на постове, които са важни за нашата страна. Както ви казах, днес започнахме с част от тези, които сме казали, че ще рутираме, и тези, чиито мандати изтичат. Продължаваме през следващите седмици", заяви външният министър.

Ето и списъкът с предложенията на правителството:

Новият посланик в Египет
Румен Петров е роден на 30 март 1962 г. в гр. Берковица, област Монтана. Завършил е Софийския държавен университет „Климент Охридски”, специалност „арабистика”. В Министерството на външните работи  постъпва през 1992 г. Работил е като главен специалист и старши експерт в дирекция „Близък изток и Африка”. Бил е референт и завеждащ секция „Египет, Либия, Судан и ЛАД” в дирекция „БИА” на МВнР.  Бил е на служба в Триполи, Кайро, а от 18 юли 2011 г. е съветник в задгранично представителство към Дирекция „Човешки ресурси”, отдел „Задгранични представителства”, сектор „Кайро” в МВнР. Владее арабски, английски и руски език, ползва френски и немски език

Новият посланик в Румъния
Александър Филипов е зам. ръководител на посолството на България в Румъния от 9 януари 2011 г. досега. Бил е експерт в дирекция „Политически въпроси”, ръководител на сектор „Протокол и административни въпроси”  в представителството на България към ЕС, както и съветник в посолството на България в Ирландия.

Новият посланик в Италия

Ангел Чолаков е роден на 18 ноември 1975 година в София. Завършил е Свободния Брюкселски Университет, специалност Политически науки и Бизнес Факултета Солвей към същия университет, специалност Мениджмънт със специализация Финанси. В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през януари 2008 г като консултант в дирекция Европейски съюз. От август 2009 е последователно съветник на министър-председателя по европейските въпроси и по външната политика (от април 2010 г). Владее английски, френски, италиански и шведски езици, ползва руски и немски.

Новият посланик в Босна и Херцеговина
Досега Ангел Ангелов е бил дипломатически служител първа степен в дирекция "Съседни страни", МВнР. Преди това е е бил втори и първи секретар в  посолството на  България в Скопие, както и временно управлявавщ мисията. Бил референт в дирекция "Югоизточна Европа" на МВнР. От октомври 1995 г. до януари 2000 е работир като репортер и редактор в "Балкански отдел" на БТА, международен редактор на списание "Сега".

Новият посланик в Унгария
Бисерка Бенишева е родена на 1 декември 1953 г. в гр. Плевен. Завършила е Висшия икономически институт, специалност „Икономика на външната търговия”. В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през 1994 г. Работила е като началник отдел, началник управление „Европейска интеграция”, директор на дирекция „Европейски съюз” и генерален директор  по Европейските въпроси. От 2001 г. до 2003г. – посланик, заместник ръководител на Мисията на България към ЕС; От 2004 г.  до 2007г. – извънреден и пълномощен посланик на България в Ирландия; От 2007 г. до 2009 г. – директор на дирекция „Европейски съюз”; От  2009 г.  до  момента  - Генерален директор по Европейските въпроси. Владее английски и руски  език, ползва немски и френски език.

Новият посланик в Йемен

Досега Борис Борисов е бил временно управляващ посолството на България в Сана,  Република Йемен. Владее арабски, руски, английски език.  Работил е в Триполи, както и в дирекция „Близък Иток и Северна Африка”.

Новият посланик в Китай
Пламен Шукюрлиев е бил досега началник на отдел „Международни хуманитарни организации” в дирекция „Човешки ресурси”.  От 2006 до 2010 г. е бил посланик в Техеран.  Преди това е отговарял за „Човешките ресурси” във външно министерство.  Бил е и временно управляващ в посолството ни в Джакарта от 2000 до 2002 г.

Посланик във Ватикана

Кирил Маричков е син на известния български певец. Бил е представител на KРИБ в Италия. Член на Управителния съвет на Италианска Търговска Камара в България - от 2008 г. Юридически съветник на Посолството на Република България в Италия - от 2009 г. Професионален международен медиатор регистриран в Министерство на Правосъдието

Посланикът ни в Европейския съюз

Досега Димитър Цанчев заемаше постта зам.- министър на външните работи. От 2008 до 2010 г. той беше посланик на България в Израел.  Бил е говорител на Министерството на външните работи, началник отдел „НАТО и европейска политика за сигурност и отбрана”, МВнР, Посланик, постоянен представител на България при Службата на ООН и другите международни организации в Женева, секретар по външната политика на президента Петър Стоянов.

Новият посланик в Белград

Ангел Димитров ще оглави мисията в Белград. Той има 37 годишен стаж в БАН, отговарял е за изследвания и кадровото развитие на  секция „История на българския национален въпрос”.   От 1994 г. до 2001 г. е бил посланик на България в Македония.

Новият посланик в Албания
Димитър Арнаудов е роден на 30 април 1958 г. в гр. Гоце Делчев. Завършил е Московския държавен институт за международни отношения, специалност „Международни отношения”. В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през 1986 г. Работил е като стажант-аташе и аташе в отдел „Трети”,  първи секретар в управление „Югоизточна Европа”, съветник и пълномощен министър в дирекция „Съседни страни”. Бил е началник отдел в дирекция „Съседни страни”и и.д. директор на дирекция „Съседни страни”. От 1988 г. до 1991 г. е аташе и трети секретар в посолството на Република България в Атина. От 1994 до 1997 г. е втори и първи секретар в посолството на Република България в Атина. От 1999 до 2003 г. е съветник и временно управляващ посолството на Република България в Дъблин, Ирландия.  От 2009 г. е началник отдел в дирекция „Съседни страни”, а от 20 септември 2011 г. е и.д. директор на дирекция „Съседни страни”в МВнР. Владее английски, гръцки и руски език.

Новият посланик в Гърция

Емилия Иванова Кралева е родена на 2 ноември 1964 г. в София. Завършила е Софийския университет „Св. Климент Охридски” през 1988 г., специалност история, втора специалност английски език. От септември 2009 е началник отдел „Обща външна политика и политика за сигурност” в дирекция „Политически въпроси” и европейски кореспондент на МВнР, съветник/ пълномощен министър (от юли 2011 г.).От септември 2006 – септември 2009 е  била съветник по политическите въпроси в посолство в Лондон. Владее английски и гръцки, ползва френски и руски езици.

Новият посланик в Хага

Началникът на кабинета на президента Георги Първанов ген. Никола Колев ще замине посланик на България в Хага.  Преди да влезе в президентската администрация той беше началник на Генщала, зам.- началник и командващ бойната авиация.

Новият посланик в Женева

Иван Пиперков е  роден на 5 ноември 1952 г. в гр.Пловдив. Завършил е Московският държавен университет, специалност „Международни отношения”. В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през 1978 година. От 1981 г.до 1986 г. е аташе и трети секретар, вицеконсул в Генералното консулство на България в гр.Киев, от 1990 до 1991 г. втори секретар в посолството на България във Великобритания, от 1996 г. до 2000 г. съветник в постоянното представителство на България към ООН в Женева и от 2005 г. до 2008 г пълномощен министър, заместник постоянен представител, а в периода 2006-2007 г. временно управляващ  постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк. От  2008 г.  е пълномощен министър, а от 2009 г.- посланик, началник отдел „Политически въпроси” в дирекция „ООН и глобални въпроси” в МВнР. Владее  английски и руски  език. Ползва френски, украински и немски.

Посланик в Претория

Катя Делева е родена на 03.10.1952 г. в София. Завършила е Инситут за страните от Азия и Африка към Московския държавен университет „Ломоносов”, специалност история на Африка и език фула. В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през 1978 г. Работила е като специалист, експерт, референт в отдел „Африка”, отдел „Общи международни въпроси”, управление „Азия, Африка и Латинска Америка”, управление „Близък изток и Африка”. Била е началник отдел „Африка” в дирекция „Близък изток и Африка”; началник отдел ”Европа 2”, „Европа 3” в дирекция „Европейски страни”.  От 09 април 2011 г. до сега – временно управляващ посолството на България в Претория, Република Южна Африка.

Новият посланик в Лондон

Зам.- министър Константин Димитров ще бъде назначен за посланик на България в Лондон. В периода януари – май 2007 г. е член на Европейския парламент.  В рамките на 40-тото Народно събрание на Република България е народен представител и заместник-председател на Комисията по външна политика, както и член на Комисията по европейски въпроси. От февруари 2000 до април 2002 г. е ръководител на българската мисия в НАТО и ЗЕС, както и извънреден и пълномощен посланик на Република България в Белгия и Люксембург.

Новият посланик в Словакия

Маргарита Ганева е родена на 17 май 1959г. в гр. София. От  1 юли 2011г.  до момента е дългосрочно командирована като пълномощен министър, временно управлявящ Посолството на България в Братислава, Словашка република. Завършила е Икономическия университет в гр. Прага - Чехословакия, факултет „Управление”, специалност „АИС за управление на икономиката”.   В Министерството на външните работи постъпва с конкурс през м.май 1992г. През 1993 г. завършва основен дипломатически курс в Дипломатическия институт (FSI)  към Държавния департамент на САЩ. През 2004г.- 2005г. – два курса по линия на ЕК за старши служители работещи по трансграничния коридор TRACEСA – capacity development, а през 2004г. - международен курс за старши дипломати в Дипломатическата академия  на  МВнР  на РФ.

Новият посланик в Украйна

Красимир Минчев ще оглави мисията на България в Киев. Досега той беше депутат от ГЕРБ.  От 1999 до 2003 г. е бил военното аташе в Украйна.

Новият посланик в Германия
Постоянният секретар на Външно министерство  Ради Найденов, ще е новият посланик на България в Берлин. Завършил е магистратура в Университета за национално и световно стопанство в София, специалност „Международни отношения” през 1989 г.  В Министерството на външните работи постъпва през 1992 г.  Преди да заеме поста в дипломатическото ведомство той беше посланик на София във Виена. Бил е заметсник министър на отбраната (2001-2002 г.), началник на Кабинета на министър-председателя (2002-2005 г.).

Новият посланик в Австрия

Елена Шекерлетова е родена на 06. 11. 1964 г. гр. Пазарджик. Завършила е СУ ”Св. Климент Охридски”, специалност „Право”.  В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през 1992 г. От 1993 до 1996 г. е пълномощен министър в посолството – Виена; от 1999 до 2002 е ръководител на дипломатическото бюро в Бон, от 2004 до 2008 е пълномощен министър в посолството в Берлин. От септември 2011 г. е пълномощен  министър в посолството във Виена.

Новият посланик в Белгия

Веселин Вълканов е роден на 28 юни 1961г. в София. Завършил е Висшия икономически институт, специалност „Международни отношения”, както и специалност „Международни изследвания” в университета „Уорик” (Великобритания).  В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през ноември 1986г. като стажант-аташе. От 2005 г. до 2009 г. отново е в Брюксел като посланик на България в Комитета за политика и сигурност на ЕС. От  януари 2011 г. е политически директор в МВнР.

Новият посланик в Кувейт

Александър Олшевски е роден на 1 януари 1950 г. в гр. София. Завършил е Държавния институт за международни отношения в Москва, специалност "Международни отношения" - арабски профил. В Министерството на външните работи (МВнР) постъпва през месец май 1981 г. От м. юни 2006 до м. септември 2010 г. е извънреден и пълномощен посланик на Р България в Либия. От 25 март 2011 г. е директор на дирекция „Близък изток и Африка” в МВнР. Владее арабски, руски и английски  езици.

Новият посланик в Скопие

Иван Петков е роден на 24.08.1953 г. в гр. Варна. Завършил е Института за международни  отношения в Москва, специалност „международно право”. В Министерството на външните работи постъпва през 1979 г.  Бил е  посланик със специални поръчения за Черноморския регион,специален представител на българското председателство на ОЧИС, заместник –министър на външните работи .   От февруари 2011 г. е и.д. директор на дирекция „Права на човека” в МВнР

Новият посланик в ООН, Ню Йорк

Стефан Тафров ще е отново посланик на България в ООН. Роден е на 11 февруари 1958 г. в София. Завършва Френската езикова гимназия в София и журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1983). Работи като редактор в списание „Съвременник“, завежда отдел „Външна политика“ на вестник „Демокрация“ (1989-1991) и Международния отдел на Съюза на демократичните сили (1990-1991). Член и основател е на граждански сдружения за защита на правата на човека и насърчаване на демокрацията в България, в това число Клуба за подкрепа на гласността и преустройството. Владее шест езика - английски, френски, италиански, испански, полски и руски. През март 2001 г става първият български посланик, носител на най-високата степен на Ордена на Почетния легион - Франция. Бил е постоянен представител към ООН в Ню Йорк (2001-2006),  посланик във Франция, постоянен представител в ЮНЕСКО, Париж, както  посланик във Великобритания и Италия.

Водещи новини

Още новини