Европейската комисия ще представи днес поредните си доклади за напредъка на България и на Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. Това ще бъдат вторите доклади за тази година, след като в края на януари комисията оцени действията по механизма от въвеждането му преди 10 години.
В последния си доклад за нашата страна ЕК посочи условията за изпълнение на целите и прекратяването на механизма. Бяха отправени 17 препоръки, чието изпълнение се очаква да бъде отчетено днес.
Сред препоръките на ЕК бе да се осигури прозрачен избор на членовете на Висшия съдебен съвет и назначаването на висши съдебни длъжности да бъде прозрачно, основано на качествата на кандидатите; да се приемат изменения на наказателните закони за подобряване на преследването на корупцията по високите етажи на властта и тежката организирана престъпност; да се определят оставащите стъпки от съдебната реформа; да се намери решение за натовареността в съдилищата и развитие на електронното правосъдие; да се изготви план за изпълнение на препоръките за реформа на прокуратурата; да се приеме нова нормативна уредба за борбата с корупцията; да се създаде ефективен орган за борба с корупцията.
На нашата страна бе препоръчано да предприеме реформа на Закона за администрацията; да създаде механизъм за отчитане на напредъка по делата за корупция по високите етажи на властта; главният прокурор да докладва за разследванията и за повдигнатите обвинения; да се осъществява външен контрол върху предварителните проверки на процедурите за обществени поръчки; да бъдат въведени мерки за противодействие на корупцията по ниските етажи на властта в държавната администрация; да бъдат приети изменения на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество и комисията за отнемане на незаконно придобито имущество да продължи да работи независимо и ефективно.
ЕК с пореден доклад за България
- 15.11.2017 | 06:39
- 3926