Парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху Закона за отбраната и въоръжените сили. Депутатите гласуваха със 131 гласа „за“, 71 „против“ и 20 „въздържали се“. Първоначално ветото на президента бе прието със 117 гласа „за“, 73 „против“ и 21 „въздържали се“.
Депутатът Данаил Кирилов от ГЕРБ направи процедурно предложение за прегласуване с мотива, че не всички народни представители са успели да гласуват. След процедурата законът отново бе приет.
С така приетото решение депутатите отхвърлиха наложеното от президента вето.
Законопроектът бе приет на второ четене на 27 септември. С него се въведоха изисквания при назначаването на постоянен секретар на отбраната, като съгласно приетия закон на този пост се назначава държавен служител с професионален опит не по-малко от 8 години и 4-ти старши ранг. Другото изискване, срещу което президентът възразява, е началникът на отбраната да е изпълнявал ръководна длъжност в държавна администрация не по-малко от 3 години, от които не по-малко от 1 година в Министерството на отбраната. Поради ветото на държавния глава от 6 октомври депутатите разгледахa промените наново.
Ветото вече бе преодоляно от Парламентарната комисия по отбрана.
По време на дебатите депутатът от БСП Николай Цонков заяви, че подкрепят ветото на президента, тъй като мотивите му са аргументирани, мотивирани и основателни. Според него промените не водят до усъвършенстване на правомощията на постоянния секретар на отбраната, а точно обратното. Борис Вангелов от „Обединени патриоти“ заяви, че самите съставители на мотивите са се самоопровергали. „Единствено, ако колегите от БСП смятат, че могат да са вечна опозиция, само тогава могат да имат притеснения, че е закрепен статутът на постоянния секретар на отбраната. Няма как да подкрепим мотивите на ветото и ще гласуваме отново за закона“, подчерта той. Христо Гаджев от ГЕРБ посочи, че със закона се въвеждат се много ясни правила, на които трябва да отговаря постоянният секретар на отбраната.
Той подчерта, че ГЕРБ ще подкрепи отново промените в Закона за отбраната и въоръжените сили и ще отхвърли ветото на президента. Владимир Тошев от ГЕРБ заяви, че е добре да уважават армията си и висшия й команден състав. Според него трябва да се знае кои са тези, които дават пари за изтребители, бойни машини и учения. По думите му народът ги дава през Комисията по отбрана, която се гласува в пленарна зала.
„Не сме 1987 г., 2017 г. сме“, подчерта депутатът. Милен Михов от „Обединени патриоти“ посочи, че в мотивите на президента за ветото върху Закона за отбраната и въоръжените сили има логически противоречие. Според него те не са достатъчно основание да променят своето отношение към този законопроект. „Още веднъж подчертаваме, че висшият генералитет трябва да бъде оставен на едно високо място и представянето му пред Комисията по отбрана е механизъм, за издигане авторитета на българските генерали, а оттук и авторитета на Българската армия“, каза Михов.