Няма вариант, при който след 20 години да няма пари за пенсии. Говоря за периода 2037 - 2040 година. Това сочат всички прогнози. До 2040 година нещата са добре и се стабилизират. След това трябва да има реформи. Демографската ситуация е неприятна, а прогнозите са още по-неприятни. Повече от половината от българското население е над 43 години. Населението в работоспособна възраст се свива, а това в пенсионна възраст се увеличава. През последните години над 1 млн. българи в трудоспособна възраст са напуснали страната.
Това каза в сутрешния блок на БТВ министърът на труда и социалната политика Бисер Петков. "Държавната пенсионна система е от "Бисмарков" тип. Това е солидарност между поколенията. Работещите сега плащат пенсиите на нашите родители, а тези, които сега навлизат на трудовия пазар, ще плащат нашите пенсии. Основният приоритет на правителството е образованието. Усилията са насочени към обхващане на цялото българското население и най-вече ромите. Безспорно е, че най-голям проблем е липсата на квалифицирана работна ръка. До голяма степен е вярно, че само, който го мързи, не работи. Безработицата намалява. Сега се търсят хора за работа, а не работа за хората", даде пример министърът.
"Резерв на пазара на труда са майките. Нашата цел е те да не губят своите трудови навици. Стартира идеята за по-ранно връщане на работа на майките и получаването на 50% от парите за майчинство. Първите резултати са обнадеждаващи. Близо 300 майки са се възползвали от този проект. Друг резерв са българите в чужбина", разкри Бисер Петков.