Шеврон може да проучва за газ, но без метода хидравличен удар

share

Правителството оттегля решението, което дава право да се подпише договор с фирмата „Шеврон”, като внася допълнително условие.

Фирмата ще може да извършва проучвания за нефт и природен газ по конвенционалния метод, но няма да може да използва технологията хидравличен удар. Разговорите с „Шеврон” по условията на договора и за това каква би била тяхната работна програма предстоят.

Използването на технологията да бъде допуснато тогава, когато имаме убедителни доказателства или начини за контрол, че това няма да нанесе вреди върху околната среда, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Разрешението, което даде Министерският съвет, е за проучване за нефт и газ, без да се уточнява технологията. Нито в условията на конкурса, нито в офертата, която подадоха компаниите, които кандидатстваха, се говори за технология. Тъй като знаем какви са перспективите за намиране на природни богатства в този район, изкарахме темата за шистовия газ веднага след като приключихме конкурса. Може би не сме очаквали дебатът да стигне до такива крайни нокти, но това е дебат, който трябва да се проведе и ще продължи да се провежда, каза министърът.

Трайков уточни, че именно в работната програма – обща и годишна се описват технологията и методите, които след това минават на одобрение.

В много страни има създадени парламентарни комисии, които да отчетат фактите и предположенията за рисковете и влиянието им върху околната среда и човешкото здраве. По думите му – в нито една страна досега тези комисии не са излезли с окончателни заключения. Министърът обаче е предложил на икономическата комисия в парламента да обмислят създаването на ад хок работна група или комисия в Народното събрание с цел преглед на цялата известна досега международна практика и изследвания, за да може да бъде взето информирано решение. Подобна група съществува и в рамките на ЕК отскоро като платформа за обмен на информация между различните страни.

Повече от година отне международният конкурс, спечелен от „Шеврон” с най-добрата оферта по отношение на инвестициите за проучване, за околна среда и паричния бонус за българската държава. Никъде обаче – нито в условията на конкурса, нито в офертата на „Шеврон” и останалите компании се говори за технологията хидрофракинг. При това положение ние внасяме това допълнително условие, за да се знае отсега, че при представяне на работната програма не трябва да се включва тази технология, каза Трайчо Трайков.

Водещи новини

Още новини