НС отхвърли на първо четене мажоритарния вот (видео)

Novini.bg
share

Депутатите отхвърлиха на първо четене внесените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, предвиждащи промяна в избирателната система на страната. 98 народни представители гласуваха "за”, 121 бяха "против”, а 1 се въздържа.

"Проведохме доста сериозен дебат дали да има промяна на избирателната система. Дали да бъде мажоритарна, смесена или да остане сегашната", каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по време на дебатите в пленарна зала. "Имаше достатъчно доводи в едната и другата посока, но когато са се произнесли 2, 5 млн. български граждани този дебат не е наш. Този дебат ще продължи, независимо какво ще бъде решението, обществото е задало съответните въпроси, на които трябва да отговорим. Искам да се съобразим с тези граждани, залата е пълна, което означава, че ще има висока избирателна активност“, обясни още той.

Със законопроекта вносителите целят промяна на изборните правила при избори за народни представители и преминаването от пропорционална към мажоритарна система, в резултат на проведения на 6 ноември 2016 г. национален референдум. Предложението за промени е аргументирано в мотивите на законопроекта с личностните качества на кандидата и по-тясната връзка с неговите избиратели. От ГЕРБ предвиждат въвеждането на мажоритарната изборна система с абсолютно мнозинство в два тура чрез създаване на 240 едномандатни изборни района в страната. Във всеки едномандатен изборен район е предвидено образуването на районни избирателни комисии, които да се състоят от 13 членове, включително председател, заместник-председатели и секретар предложени от парламентарно представените партии и коалиции.

Кандидатите за народни представители ще могат да бъдат предлагани за регистриране само от една партия, коалиция или инициативен комитет и само в един едномандатен изборен район, като кандидатите няма да могат да бъдат включвани в кандидатска листа на друга партия, коалиция или инициативен комитет.

Предвижда се наименованията, границите и номерацията на изборните райони да се определят с указ на президента на републиката въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението по данни, предоставени от Националния статистически институт. Със законопроекта се предлага в едномесечен срок преди произвеждането на първите избори за народни представители по мажоритарната изборна система българските граждани, живеещи извън Република България, да могат да подават заявления за активна регистрация за гласуване извън страната чрез интернет страницата на Централната избирателна комисия, като условията и реда за извършване на активната регистрация да бъдат определяни от Централната избирателна комисия.
Предвижда се намаляване на годишния размер на държавната субсидия за партиите и коалициите на 1 лев за един действителен глас.

Припомняме, преди два дни предложените промени бяха приети на правна комисия, но впоследствие от ДПС оттеглиха подкрепата си за законопроекта.

Водещи новини

Още новини