Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) и Служба "Военна информация" (СВИ) публикуваха годишните си доклади. Това се налага по Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност. Информацията бе публикувана на сайта на Министерския съвет днес, показа проверка на Novini.bg
През 2016 г. не се отчита промяна във факторите, стимулирани миграционните процеси от Азия и Африка към Европа, сочи докладът на ДАНС. Продължава да се увеличава ресурсът, който правителствата отделят за спаряване с миграцията. През периода се отчита относително намаляване на миграционния натиск към България в сравнение с 2015 г., но като цяло се той запазва високи стойности. Големият брой мигранти и техни конкретни прояви генерират социално напрежение сред някои сегменти в българското общество и активност на привърженици на крайния национализъм, сочи още анализът на родното ФБР.
През 2016 г. ДАНС и МВР провеждат 27 съвместни специализирани операции за разкриване, пресичане и предотвратяване на дейности, свързани с незаконната миграция. В резултат е неутрализирана или ограничена дейността на престъпни групи и отделни лица, занимаващи се с каналджийство.
Терористичната заплаха за Европа нараства, като в най-голяма степен тя е свързана с активността на групировката „Ислямска държава” (ИД), която се опитва да компенсира загубата на позиции в Сирия и Ирак с „преливане на напрежение” към Западния свят. Увеличават се указанията в интернет за извършване на атаки с леснодостъпни средства, като се разчита и на местни радикализирани лица.
В доклада на ДАР пък се акцентира, че има трайна тенденция за нарастване на несигурността в света.
"Трансграничната организирана престъпност в района на Балканите и нейните проявления, свързани с нелегалния трафик на хора, изготвяне и разпространение на неистински български и чужди документи за самоличност, схеми за получаване на българско гражданство и работни визи, незаконен трафик на стоки, наркотици и оръжие, генерираха сериозни заплахи за сигурността и икономически загуби на България", обобщават от агенцията.
От СВИ са разписали и приоритетите през 2017 г., които да спомогнат за справяне с международните проблеми в сектор "сигурност". Част от тях са:
- поддържане и развиване на способности за осигуряване с разузнавателна информация на държавното и военното ръководство и българските военни контингенти в операции и мисии на НАТО и ЕС, участие в работата на органите за ръководство на разузнаването на Алианса и Съюза и осъществяване на сътрудничество и обмен на информация;
- участие в процесите на планиране, подготовка и използване на въоръжените сили и контрола върху дейността на разузнавателните органи и формирования;