След като предизвика куп скандали и бурни еврокритики с отмяната на наредбата за условията и реда за сключване, изпълнение и прекратяване на споразумението за интеграция на чужденците, правителството вчера пусна за обществено обсъждане нова, която на практика по нищо не се отличава от предишната.
Нейни автори са социалният министър Гълъб Донев и вътрешният министър Пламен Узунов, информира "Сега". Миналия петък правителството отмени старата уредба с аргументите, че тя не работи, че създава рискове за националната сигурност, че липсва орган, който да координира процеса на интеграция.
Новата наредба обаче не променя кардинално нещата. Кметовете ще продължат да заявяват доброволно, че искат бежанци, и ще могат да сключват договори с тях за една година. Точно заради това правило до момента няма нито един интегриран бежанец - нито един кмет не е поискал да приеме чужденец. Както и в предишната наредба, така и в новата се предвижда, че във въпросните споразумения ще се изброяват конкретни дейности за интеграция по отношение на образование, заетост, обучение, жилищно настаняване, здравеопазване и социално подпомагане и социални услуги. Условията и реда за сключване и изпълнение на споразумението, правилата за неговото прекратяване, за европейските източници на финансиране на интеграцията са същите.
Единствените нови моменти са, че се въвеждат "индикатори за интеграция", с които да се извършва оценка на ефективността и качеството на процеса. Ще има интеграционни книжки, в които различните институции ще пишат оценки за напредъка на бежанеца. Ще има координационно звено на национално равнище, а вицепремиер ще следи процеса по изпълнение на сключените споразумения за интеграция. Това едва ли ще промени съществено ситуацията, но авторите на новия нормативен акт смятат, че с неговото приемане ще бъде "подобрено взаимодействие и координация между заинтересованите институции и организации при осъществяване на процеса на интеграция", както и че ще има "повишаване на информираността и създаване на позитивна нагласа в обществото в България към чужденците с предоставено убежище и международна закрила". Новата наредба щяла да предизвика и "засилен интерес от страна на общините в България и на чужденците с предоставено убежище и международна закрила за сключване на интеграционно споразумение и успешно участие в процеса на интеграция".
В оценката за въздействие авторите признават, че съществува риск "поради социално-икономическата обстановка в страната броят на чужденците с предоставено убежище и международна закрила, които желаят да се интегрират в българското общество, да се запази незначителен".