Външният министър: Не можем да допуснем намеса във вътрешните ни работи

БТВ
share

Петте сценария, предложени от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, са представени, за да провокират дебат за бъдещето на Европейския съюз. Този дебат е необходим. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ министърът на външните работи Ради Найденов.

Светът се промени и в глобалния свят нещата изглеждат по различен начин, затова Европейският съюз трябва да намери най-подходящите форми за сътрудничество. Крайната цел е да се запази единството - съюзът да бъде единен и функционален, заяви Найденов. Не би следвало да мислим за крах на Европейския съюз, а за модернизация, която е наложителна, добави той.

Ние нямаме интерес от Европа на две скорости в смисъла на бързо развиващо се ядро и периферия с неясно бъдеще. Планът на Юнкер обаче не предвижда такава периферия. Опасността да бъдеш в периферията е, че когато все повече изоставаш, в един момент ти ще бъдеш третиран като външна страна за ядрото. Ако погледнем например нарастването на средната заплата от 1997 г. насам, ще видим, че у нас има развитие. Тогава заплатата ми във Външно министерство беше 20 германски марки, сега е десетки пъти повече. Трябва да си зададем въпроса искаме ли да се върнем към онзи период, посочи министърът на външните работи.

Ако нямаме успешни реформи, рискуваме да нямаме финансиране от Европейския съюз. Но нека да не прибързваме – за да бъде направена една реформа, тя първо трябва да бъде приета от обществото. Трябва да осъзнаем, че тези реформи ги правим за себе си. Реформи у нас се правят, но с недостатъчна скорост, заяви Найденов.

Той коментира и скандалния случай, при който турският министър на социалната политика Мехмет Мюезиноглу агитира предизборно за българската партия ДОСТ. Припомняме, че като ответна реакция Министерството на външните работи постави остро въпроса пред турския посланик у нас Сюлейман Гьокче.

Анализирахме информацията, с която разполагахме и преценихме какво решение да вземем. Не е случаен фактът, че турският посланик беше извикан от зам.-министъра по европейските въпроси. България реагира като член на Европейския съюз. А в Европейския съюз има правила и те са валидни за всички. Поведението на турския министър е неуместно. Не можем да допуснем намеса във вътрешните ни работи, подчерта Ради Найденов.

Турция е съседна държава. Тя първа ни подкрепи със закон за членството ни в Европейския съюз. Човек не избира съседите си, но ние трябва да живеем в добросъседски отношения. Нека не правим от този акт общо заключение за поведението на съседната държава, добави външният министър.

Той определи като неприятен инцидент задържането на бившия посланик на България в САЩ Елена Поптодорова във Варшава заради кражба на козметика. Моето впечатление от г-жа Поптодорова е, че тя е един от успешните български дипломати. Само мога да изразя съжаление за неприятния инцидент. Г-жа Поптодорова направи изявление и мисля, че това слага точка на случая. Дипломатите също са хора, но е важно, че правилата важат и за тях, заяви Ради Найденов.

Водещи новини

Още новини