„Поради зачестилите напоследък спекулации по смените на областните управители, искам да подчертая, че назначаването на нови областни управители бе осъществено в рамките на закона с решение на Министерски съвет.
Не са изпращани каквито и да е писма за определени личности. Всичко е публично. Политическата коректност изискваше областните управители да подадат оставки, тъй като те са част от предишното управление. Имаше един случай, в който бившият областен управител на Перник искаше отпуск в рамките на предизборната кампания. Това е недопустимо при положение, че областните управители имат сериозни задачи, свързани с процеса за подготовка на предстоящите избори“, съобщи служебният премиер Огнян Герджиков, предаде репортер на novini.bg.
След това кратко отклонение от основната тема на пресконференцията – проверките в министерствата, Герджиков представи резултатите от тях.
Служебният премиер напомни, че е разпоредил проверка във всички министерства на 30 януари 2017 година. Такава е била и заръката на бившия премиер Бойко Борисов и на президента ген. Румен Радев. В доклада, който е изготвен на база провереното, се обобщава състоянието на административния капацитет. Сигналите за открити нарушения са изпратени в прокуратурата или в Агенцията за държавна финансова инспекция.
В част от Министерствата не са установени съществени нарушения. Има единични случаи на административни и технически пропуски, които обаче по никакъв начин не са се отразили на законосъобразността на провеждането на обществените поръчки. Това са Министерство на финансите, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерство на младежта и спорта, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на образованието и науката, Министерство на туризма, Министерство на енергетиката.
Различно обаче е положението в Министерство на отбраната. През 2016 г. ведомството е обявило 113 процедури за провеждане на обществени поръчки. 31 от тях били прекратени. При 45 от останалите 82 са констатирани нередности. Девет сигнала, които са по-сериозни и са подадени до военната прокуратура. Останалите са изпратени на Агенцията за държавна финансова инспекция.
"В немалко от техническите задания или документацията за обществени поръчки са включвани условия и изисквания, които дават предимство на едни кандидати и ограничават други”, съобщи служебният премиер Герджиков.
Подобни нередности са констатирани в Агенция „Пътна инфраструктура”. Нарушения е имало в поръчката за избор на изпълнител за поддържане на участък от АМ „Хемус” и на тунелите „Витиня”, „Топли дол”, „Ечемишка” и „Правешки ханове”, сключена през 2015 година.
При избора на фирма, която да поддържа част от АМ „Тракия” и пътна връзка „Марица”, както и осветлението в тунела „Траянови врата” също са констатирани проблеми. Процедурата също е проведена през 2015 година.
В Министерството на икономика имало дискриминационни условия при обявяването на обществени поръчки, които променяли критериите след отваряне на офертите.
Липса на конкуренция е имало при поръчката за разширяване на уеб система за връзки между българските служби по търговско-икономически въпроси и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.
В МЗХ е констатирано забавяне в обявяването на поръчка за изготвяне на последваща оценка за Програмата за развитие на селските райони. Това би могло да доведе до нейното спиране.
МЗ пък забавило процедурата за търсене на застраховател на санитарните автомобили на Спешна помощ и други коли. Забавяне имало и в търсенето на охрана на сградите на ведомството.
Служителите на МВР пък са закъснели с обявяването на поръчка за изпълнението на информационна система.
„За 14 дена не може да се направи по-задълбочен анализ“, заключи проф. Огнян Герджиков. Проверките ще продължат, обясни той, но добави, че акцентът вече ще бъде само върху предстоящите избори, защото това е задължението на служебния кабинет.
В заключение проф. Герджиков заяви, че към министрите е отправил категоричното си изискване всички обществени поръчки, които са неотложни, да бъдат проведени, но по всички закони.