През есента на миналата година започна процедура по промяна на европейското законодателство и по-конкретно ЕК предложи промяна на регламента REACH и въвеждането на рестрикция за съдържанието на метанол в течностите за чистачки и денатурирания алкохол. Това каза в интервю за "Стандарт" евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев.
Той уточни, че на 26 октомври 2016 г. се е провела първата дискусия по предложението за нов регламент. В регламента се предлага 12 месеца след влизането му в сила да не се пускат на пазара за широко потребление течности за чистачки и антифриз, както и денатуриран алкохол, в концентрация, равна на или по-голяма от 0,6% обемни единици. По думите на Радев текстът дава възможност на държавите членки, които имат по-строго законодателство в тази насока, да продължат да го прилагат.
Евродепутатът поясни, че в момента все още текат преговорите между държавите членки, а на последната среща между представители на ЕК и държавите членки, в началото на декември някои страни са изразили резерви по отношение на прилагането на тези промени. Те са засягали основно съдържанието на метанол в денатурирания спирт и не са засягали течностите за чистачки. За съжаление представителите на Европарламента не участват в тази законодателна процедура по въвеждането на рестрикция за съдържанието на метанол, заяви Емил Радев.
Има доста различни позиции сред държавите членки по идеята всяка от страните - членки на ЕС да има възможност сама да решава дали да прилага регламента или не, съответно е различни предложения за решения. Възможността за дерогация е едно от тях. Ако се приеме това определено ще намали ефекта от предложената мярка. Разбира се съществува и факта, че тези случаи на натравяния с метанол в течността за чистачки са характерни за определени страни и не се наблюдават в целия ЕС. Има и случаи, в които държавите членки вече имат законодателство, което не толерира използването на метанол. Това предполагам са и част от различните аргументи, използвани от държавите членки по време на дискусиите в Комитета. Въпреки това преговорите все още продължават и няма взето решение. Надявам се, че на следващото заседание на Комитета, което ще се проведе на 16 февруари, държавите членки да постигнат съгласие и да приемат решение, което да е от полза за всички и най-вече да е в защита живота и здравето на гражданите, заяви евродепутатът.
Считам, че вървим в правилната посока и фактът, че се обсъжда такъв регламент, ясно показва желанието на ЕС да реши въпроса със съдържанието на метанол. Аз твърдо заставам зад тезата, че съдържанието на метанол в течностите за чистачки трябва да бъде премахнато или поне ограничено до количества, които не застрашават човешкия живот. Само така ще може да бъдат избегнати инциденти в битови условия, които да имат фатален край, подчерта Радев.
Той обясни, че след като се приеме общо за целия ЕС законодателство в областта на ограничението на съдържанието на метанол в течността за чистачки, всички продукти, които се произвеждат или внасят в съюза трябва да се съобразят с новите разпоредби. Контролът ще се осъществява от държавите членки. Разбира се, ако има нарушения, трябва да има и санкции за разпространението и употребата на опасни продукти, заяви Емил Радев.
В България имаме въведени гранични стойности за съдържание на метанол в някои продукти, както и на работното място. На българския пазар има няколко продукти за масова употреба със съдържание на метанол като разтворители, някои видове лепило и горива. Съгласно наредбите граничните стойности на метанол са: в моторния бензин: 3%, а в биодизела 0,20%. Максимално допустимите стойности за метанол във въздуха на работната среда е 260 мг/m3 (поглъщане на кожата) за излагане от 8 часа. Въпреки това, няма регулация за продуктите за масова употреба като течностите за чистачки и антифриза. Вярвам, че с новите законодателни промени на европейско ниво ситуацията във всички държави членки ще се подобри и ще доведе до намаляване на резултатите с отравяния с течност от чистачки. Новият регламент ще може директно да се прилага в държавите членки в това число и България, и държавните органи ще могат да следят за неговото спазване. При евентуални нарушения контролните органи и съдът ще могат да вземат необходимите мерки за спазването на закона, каза още Емил Радев.