Добрият пример на постигнатото от парламента са промените в енергетиката, както и инициативата за даряване на храни от бизнеса на бедните. Има и лоши примери, като разследването за ограбването на КТБ. Това стана ясно от думите на депутатите, задали най-много въпроси в НС Петър Славов и Мартин Димитров от РБ в предаването "Лице в лице" по БТВ.
„Парламентът е много важна институция, но в последно време той се позагуби. Замитането на историята КТБ е нещо ужасно за всички. До момента са върнати едва 10% от стойността на загубите“, заяви Мартин Димитров от РБ.
„Това, че няма развитие по темата не значи, че ние ще спрем да задаваме въпроси“, увери Славов. Той бе категоричен, че няма да оставят институциите да си затварят очите. „Лично за мен причината този парламент да си отива е, че не се направи максималното да се потърси отговорност за източването на КТБ“.
„Има смисъл да се задават въпроси“, уверен е Димитров. „Трябва да има системен обществен и парламентарен контрол при обществените поръчки. Тук се направи много голям пробив. Ние с колегата се борим за разкриване на обществената информация. От всички нас зависи да си търсим правата и да искаме отчетност от властта по всички въпроси. Сега се интересуваме какви са обществените поръчки през последните два месеца“.
Славов допълни, че броят и сумата на обществените поръчки значително е нараснал. „Целта не е била да се блокира работата на администрацията, а дали не се облагодетелстват определени фирми“, категоричен бе депутатът.
Друг лош пример е продажбата на Дипломатическия клуб на трима младежи.