ДБГ "вкара" Патриотите "в коалиция на корупцията с БСП и ДПС" заради антикорупционния закон. Вчера на правната комисия с гласовете на ПФ, БСП, ДПС и "Народен съюз" антикорупционният закон, на който вицепремиерът Меглена Кунева и нейната политическа сила особено държат, не влезе в дневния ред за гласуване. За нас това е разтваряне на чадъра над корупцията, това е коалиция на корупцията, която вчера беше на правна комисия. Това каза пред журналисти в кулоарите на парламента Димитър Делчев от ДБГ, предаде репортер на Novini.bg
От партията на Кунева подчертаха, че ако след разговори с партньора им от управляващото мнозинство - Патриотичния фронт, не се разберат текстовете да бъдат обсъдени и гласувани от правната комисия идния вторник, няма смисъл да се правят опити за какъвто и да е кабинет в рамките на това Народно събрание.
Не може Делчев да ми дава оценка на мен, нито ми е на годините, нито на отговорността, да си дадат оценка на собствените си действия и политическа формация, има ли политическа сила Реформаторски блок, посочи председателят на ПГ на ПФ Валери Симеонов.
Той каза още веднъж, че цената Фронтът да подкрепи кабинет с мандата на РБ са 800 млн. лв. за увеличаване на пенсиите.
Не се натискаме за правителство, заяви лидерът на НФСБ, но посочи, че шансът за кабинет сега все още е голям, въпреки многото условия от Реформаторите, от ГЕРБ и от самите Обединени патриоти. Като пример Симеонов припомни, че управленската програма на сегашното мнозинство бе приета и подписана въпреки многото различия, но позициите са били сближени с разумен диалог и компромиси. Нещата оттук нататък зависят от мандатоносителя и ГЕРБ, заключи председателят на ПГ на ПФ.
С вчерашния знак обществото разбра, че в рамките на този парламент има прокорупционно мнозинство, което успява да спре всеки разумен опит за ефективна борба с корупцията, коментира по-рано Димитър Делчев, като подчерта, че законът е бил приоритет, деклариран както от Блока, така и от ГЕРБ, и от ПФ.
Нескопосани неща не приемаме. Когато НС има работа още 20 дни, е глупаво да се приемат на коляно такива важни текстове, обясни Валери Симеонов. Още повече, че ГЕРБ са внесли почти аналогичен проект и се изисквало време, по-дълго от евентуалния "живот" на 43-то НС, предложенията да бъдат обсъдени и разисквани.