В Министерството на образованието има още много работа за вършене. Ние свършихме доста - направихме 19 мини закона, но тепърва има да се мобилизира нацията и да се реши какво ще се прави месец по месец. Аз не вярвам в реформите без пари. Учителските заплати бяха увеличени, както и бюджетът на БАН.
Това каза в предаването "Още от деня" вицепремиерът и министър на образованието в оставка Меглена Кунева. Темата за стабилността напоследък се възприема като клише. Всяка стабилна страна вдига рейтинга си в Европа. Утре на срещата с президента искаме да го чуем. Росен Плевнелиев е разумен човек. Не мога да коментирам темата за мандата, ако ни бъде предложен. Трябва да мине срещата, но в РБ сме категорични, че в рамките на това Народно събрание няма стабилна конструкция, която да гарантира нормалното функциониране на правителство. Ние имаме цели. Ние нямаме намерение да се състави просто правителство. Явно е по-добре да се намери друга формула и тя минава през предсрочни избори. От ДБГ и вероятно от РБ не бихме подкрепили кабинет, съставен от трета политическа сила, но всичко това са хипотези. Аз съм политик и не мога да коментирам, ако нещо се случи, каза още тя.
Тя коментира и темата за мажоритарната избирателна система. Омбудсманът Мая Манолова беше свързана много здраво с една политическа сила, при всичките ми уважения към нея. Тя трябва да остави гражданите да говорят, ако те искат да направят това, а не да ги предвожда. Ние от ДБГ няма да подкрепим промяната на пропорционалната система с мажоритарна. Няма да говоря за техническите пречки при мажоритарен избор. По-важо е да видим дали при мажоритарната система изборът става по-прозрачен и отговорен. В парламента могат да влязат хора, зад които не стои никоя политическа сила, която да понесе отговорност. Не е вярно и твърдението, че в Германия има мажоритарна система. Тук става въпрос за представителност. Съвременната демокрация е представителна. Относно Велико Народно събрание наистина сега е момента да се дискутира темата и да се върви към него, завърши Кунева.