Депутатите приеха на първо четене два законопроекта с предложения за промени в Закона за автомобилните превози. В доклада на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения се посочва, че с първия законопроект, предложен от Министерския съвет, се предвижда изменение на условията за лицензиране при превоз на пътници или товари.
Промени има и при основанията за отказ за лицензиране и за прекратяване на лицензирането, както и при условията за извършване на регистрация за таксиметров превоз на пътници и отказа за регистрация. Предвижда се един и същи превозвач да може да има само два лиценза за обществен превоз - един за превоз на пътници и един за превоз на товари.
Други промени се отнасят до възлагането на превозите по утвърдени маршрутни разписания по автобусни линии. Променят се определенията за републиканската и областната транспортна схема, с което се цели текстовете да станат по-точни, без да се променят понятията по същество. Заложени са промени и в санкциите.
Вторият законопроект е внесен от депутатите от ГЕРБ Иван Вълков и Станислав Иванов, които предлагат мерки за намаляване на случаи на нерегламентирани превози. Депутатите предлагат още общинските съвети на всяка отделна община да могат да определят размера на глобите за превоз на пътници, които пътуват без билет или друг превозен документ.
Председателят на транспортната комисия Настимир Ананиев от Реформаторския блок обясни, че мерките не са насочени към споделените пътувания, а към незаконната търговска дейност на превозвачи без лиценз, които ощетяват държавата и легалния бизнес.
Депутатът от "БСП лява България" Георги Свиленски заяви, че трябва да се постави горна граница на глобите, които всеки общински съвет ще определи за пътници без билет.