Димитър Главчев: Народните представители по закон нямат право на извънреден труд и той не им се запл

share

Част от задължението на народните представители е да присъстват на заседанията на Народното събрание, да участват в комисии и да се срещат с избиратели. След малко ще разберем дали ще бъде събран кворум за извънредното заседание днес. Преди малко бях в стаята на ГЕРБ и повечето депутати бяха там. Това каза и.д. председател на НС Димитър Главчев в ефира на БТВ.

„Това, което се случи преди дни не е бе решение за ваканция, а решение за работа на НС в определен период. Въпреки това ще бъдат засилени други компоненти от работата на НС. Работата върви в срок. Това е и благодарение на това, че имахме няколкото извънредни заседания. Народните представители по закон нямат право на извънреден труд и той не им се заплаща“, припомни Главчев.

Припомняме, че депутатите си гласуваха близо месец ваканция до президентските избори на 6 ноември, като обясниха, че парламентът може да не работи, но не и те, защото комисиите ще заседават. Въпреки това всеки депутат ще получи 5344 лв.

Заплатата на депутатите се формира, като средната месечна заплата в обществения сектор се умножи по 3. В последните три месеца тя е била 975 лв., следователно основната заплата на всеки народен представител, който не отсъства от работа, е 2925 лв. Председателят на парламента получава 155% от заплатата на редовия депутат, което е 4534 лв. Зам.-председателите пък получават 145% от заплатата на народния представител, т.е. 4241 лв.

Депутатите обаче получават и по още 15% от заплатата си за участие в комисия – 439 лв., както и по 30 лв. за всяка година трудов стаж. Така, в минималния случай, един депутат получава месечно 3394 лв. Трябва да се има предвид, че всеки депутат участва поне в две комисии и много малко имат само година стаж.

Освен това всеки народен представител получава и т. нар. безотчетни 2/3, които са в размер от 1950 лв.

Следователно минималната сума, която вземат народните избраници за месец, е 5344 лв.

Отделно се покриват разходите за личните им автомобили – по 20 ст. на километър пробег. Предстои да видим колко ще изхарчат, но миналата година месечният разход на НС за това перо е бил около 106 хил. лв.


 

Водещи новини

Още новини