Законопроектът, внесен от депутата от ПФ Красимир Каракачанов и група народни представители и предвиждащ връщането на наборна военна служба, бе отхвърлен при гласуването на първо четене в пленарна зала.
Законопроктът събра 28 гласа „за”, 15 „против” и 70 „въздържал се”. Предлаганите промени разделят военната служба на „Наборна военна служба” като задължение на гражданите за участие в отбраната на страната и „Професионална военна служба” – изпълнявана на основата на договор. Законопроектът предвижда въвеждане на наборна служба за срок от 6 месеца, за лица от мъжки пол, навършили 19-годишна възраст. За осигуряване на нейното ефективно провеждане се предвижда и въвеждане на военен отчет на военнозадължените граждани, както и система за предказармена подготовка.
Според законопроекта, тези лица, които имат уважителна причина, за да не отбият военната си служба, е предвидена „алтернативна гражданска служба” за срок от 12 месеца. В мотивите на вносителите се посочва, че финансовите анализи показват значително по-малко средства, необходими за издържане на един наборен военнослужещ – 400 лева, като за един кадрови военнослужещ са необходими 1200 лева. Като аргумент в подкрепа на предложението, вносителите напомнят, че наборната военна служба е характерна за много европейски държави, членове или нечленове на ЕС и НАТО – Австрия, Норвегия, Гърция, Швейцария, Турция и др.
С 15 гласа „за”, 55„против” и 28 „въздържал се”, депутатите отхвърлиха на първо четене и предложението на независимия народен представител Велизар Енчев. Той предвиждаше създаването на Център за военно и професионално обучение към Министерство на отбраната, в който на доброволен принцип може да влизат желаещи да военна и гражданска специалност. В мотивите на предложението е записано, че така ще бъде преодоляна трайната тенденция по намаляване на заетостта и работоспособността на населението и изключване на цели социални групи от пазара на труда.