Расте броят на политиците в България, които желаят да отклонят страната от курса на евроатлантическото развитие. Следвам безкомпромисно и посветено този курс, защото дълбоко вярвам, че това е верният път, заяви държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев пред офицери във Военната академия „Георги С. Раковски“.
"В рамките на предстоящата президентска надпревара всеки от кандидатите ще трябва ясно да се определи, къде стои ценностно и да поеме конкретни ангажименти как ще задълбочи интеграцията на страната в Европейския съюз и в НАТО и как ще отстоява евроатлантическите ценности", обяви държавният глава.
Той смята, че светът е изгубил баланса си. Плевнелиев прогнозира, че ще отнеме доста време, докато бъде създаден нов.
"В този преходен период живеем в трудни времена на рекорден брой кризи, конфликти, бежанци, военни маневри, пропагандни и кибер атаки, и политическо противопоставяне", каза още Плевнелиев.
Според него днес в Европа се сблъскват два противоположни свята – Европа от 19 век на велики сили, „които си играят на сфери на влияние“, и Европа от 21 век на мира и интеграцията, на човешките права и върховенството на закона.
"За тези лидери е важно да спечелят геополитическата игра, а не човешките права и върховенството на закона. Ние обаче вярваме в съвсем друга Европа – Европа на достойнството и равноправието между всички държави, Европа на върховенството на закона, а не на силата и интересите", каза Росен Плевнелиев.
Той призова за решително противопоставяне на реалполитиката.
"Това е цинична политика, което доведе до две световни войни, Холокоста, Гулаг и Белене", категоричен е Плевнелиев.
В заключение президентът каза, че членството в ЕС и в НАТО е фундамент на демократичното развитие на България.
Същевременно президентът посочи, че реакцията на определени медии и политически среди след решението на Министерски съвет за съвместно изпълнение на задачи по охраната на въздушното пространство на страната от Военновъздушните сили на България и САЩ, повдига много въпроси.
"Самоизолацията на България в рамките на своето собствено въздушно пространство със своите собствени и вече морално остарели Миг-29 не допринася по никакъв начин, нито помага за подобряване на съвместимостта, нито за повишаване на бойните способности, нито за придобиването на нов изтребител, което желаем", посочи още той.
„На тези политици ще припомня, че усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните членки по източния фланг на НАТО, със съюзнически сили на ротационен принцип, бе договорено на срещата на върха в Уелс и препотвърдено във Варшава. Именно затова Народното събрание прие изменения в Закона за отбраната и въоръжените сили, които регламентираха възможността за извършване на съвместни мисии по охрана на въздушното пространство, изцяло в интерес на модернизацията и съвместимостта на Българската армия", подчерта още държавният глава.
Президентът открои също така извършеното през последните години за повишаване на способностите на българските Въоръжени сили. Средствата за отбрана за 2016 г. бяха увеличени до 1.35% от БВП, като е осигурено по-нататъшно плавно увеличаване до достигане на 2% от БВП до 2024 г.