Недостатъчно развитата инфраструктура е основна пречка пред нашето икономическо развитие. Трябва да използваме европейските инструменти за развитие на икономиките и гарантиране на повече инвестиции и нови пазари. Това смята държавният глава Росен Плевнелиев. Изказването си той направи в Дубровник, където е гост на международен форум.
"България подкрепя безусловно усилията за развитие и свързване на икономиките и инфраструктурата на държавите от Централна и Източна Европа по оста Север-Юг. Това ключово регионално сътрудничество се нуждае от навременна политическа подкрепа и решителни действия, за да бъдат държавите от Централна и Източна Европа по-устойчиви и конкурентоспособни в рамките на Европейския съюз", заяви президентът.
Според президента Плевнелиев трябва да се търсят нови ефективни начини на сътрудничество в сферите на енергетиката, транспорта, дигиталните комуникации и търговията, ако искаме държавите на Черно, Адриатическо и Балтийско море да се развиват в стабилен, демократичен и проспериращ регион и да имат силен глас в ЕС.
Енергетиката в региона трябва да бъде развита в съответствие с общоевропейската енергийна политика" категоричен беше президентът. "Трябва да изградим единен либерализиран енергиен пазар в рамките на ЕС и всички държави членки да говорим с един глас в областта на енергийната политика с външните си партньори", каза още Росен Плевнелиев и отличи напредъка на България и положените усилия за изграждането на интерконекторни връзки със съседите ни Гърция и Румъния.
Президентът потвърди отново подкрепата на България за ускоряването на процеса на европейска интеграция на Западните Балкани. "Гражданите на всички държави в Източна Европа искат да бъдат част от европейското семейство с неговите демократични ценности. Европейският проект няма да бъде завършен, докато Западните Балкани не бъдат включени в нашата общност", категоричен беше Росен Плевнелиев. По думите му регионалната инициатива има сериозен потенциал да подпомогне развитието, комуникациите и конкурентоспособността в Централна и Югоизточна Европа.