Бойко Борисов няма да изостави ролята си на балансьор, а колкото повече настойчивите говорители на руските енергийни проекти преместват “центъра” към себе си, толкова повече те принуждават “обединителя на нацията” да се съобразява със създадените от тях “нови обществени реалности”. Това смята социологът Боряна Димитрова.
"Тезата за “неминуемото” кандидатиране на Борисов означава директно да се влезе в играта за изместване на центъра на българската политика все по-наляво, все по на изток и все по-далеч от общите европейски принципи", коментира тя в интервю за "24 часа".
Социологът смята, че генералската битка не е присъща на демократичните общества, където мястото на военните е в армията, не в политиката. Тя допуска, че генералската мантра е по-малко израз на политическа сила и повече ПР продукт.
"Ако тази есен битката ще е между генерали, след 5 г. май ще да е между “генералисимуси”", пошегува се тя.
"Българинът винаги е изпитвал копнеж по “здрава ръка”, а пагонът е респектиращ, особено в днешните времена на терор, бежански наплив по границите и несигурност. (...) Съмнителна е и ролята на “пагона” – ако в днешния свят растат терорът, бежанците, несигурността и ако генералите са лек за тези проблеми, да си зададем въпроса защо за шеф на ООН не се търси човек с пагони, а политик дипломат, че и жена", коментира още социологът,
Според Боряна Димитрова несигурността у нас една и съща група хора се опитва да ни убеди, че онова, което е добро за света, не е добро за България, и обратното и подчерта, че в тази теза няма логика.