Българите се чувстват по-сигурни след антитористичния закон

Булфото Архив
share

Повече от половината българи смятат, че законите за борба с тероризма са полезни. 56% от гражданите се чувстват сигурни, ако има необходимите законни мерки за справяне с такъв род заплахи. Други 32 на сто обаче са на мнение, че подобни закони по-скоро ограничават правата на гражданите. Това показва втората част от изследването на "Галъп" по актуални теми, свързани с институциите на съдебната власт и цялостната тема за борба с престъпността.

Изследването на агенцията е направено в периода 14-19 юли и в него са взели участие 1605 души. Социолозите отчитат, че все още голяма част от българите не са запознати с приетия наскоро антитерористичен закон. Въпреки притесненията от това, че институциите могат да ограничат правата им при разследванията, сред повечето хора все пак надделява нуждата от сигурност, коментират социолозите. По-възрастните са по-чувствителни към опазването на реда. Данните от изследването показват, че желанието за твърда ръка е сериозно, но не и безкрайно или безконтролно. Според социолозите българите са склонни да делегират на властта възможността да налага закона и сигурността радикално, макар и да не изпитват особен респект към властта.

В изследването на „Галъп“ е включена и темата за простреляния имигрант от Афганистан от български граничар. Анкеритираните са почти единодушни че полицаят, застрелял мигрант, преди всичко си е свършил работата и съответно прокуратурата правилно е прекратила делото.

Водещи новини

Още новини