Парламентът прие на второ четене промени в Закона за съдебната власт

Novini.bg
share

В Народното събрание бяха приети на второ четене промени в Закона за съдебната власт.

Парламентът прие и процедура за определяне на съдебни заседатели. В срок от пет месеца преди изтичането на мандата на съдебните заседатели общинските съвети, които се намират в съдебния район на съответния съд, ще обявяват в един местен ежедневник, в електронните медии, на интернет страниците на съответните общини и общински съвети, откриването на процедура за определяне на съдебни заседатели и правилата за провеждането й.

За съдебен заседател може да се кандидатира всеки български гражданин, който е на възраст от 21 до 68 години със завършено най-малко средно образование, не е осъждан за умишлено престъпление, не страда от психически заболявания и има настоящ адрес в община, която попада в съответния съдебен район. Съдебен заседател не може да бъде човек, който е общински съветник, участва в ръководството на политическа партия, коалиция или организация с политически цели или работи в съд, прокуратура, следствени органи, МВР или в други органи от системата за национална сигурност.

От кандидатите за съдебни заседатели ще се изисква мотивационно писмо и данни за контакт на две лица, към които общинските съвети да се обърнат за препоръки. Най-малко 10 на сто от допуснатите до изслушване кандидати трябва да са с квалификация в областта на педагогиката, психологията и социалните дейности.

Общинските съвети в публично заседание, с мнозинство повече от половината от присъстващите членове, определят кандидатите за съдебни заседатели, които предлагат за избиране от общите събрания на окръжните и апелативните съдилища, а Столичният общински съвет - и на общото събрание на апелативния специализиран наказателен съд.

Мандатът на съдебните заседатели вече ще е четири вместо пет години, като няма да могат да бъдат избирани за повече от два последователни мандата към същия съд. За времето, в което изпълняват функциите и задълженията си, те ще получават възнаграждения от бюджета на съдебната власт.

Преди това депутатите решиха Инспекторатът към Висшия съдебен съвет да прави проверки за почтеност и конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи. Според новите текстове Инспекторатът ще извършва проверки на имуществените декларации на магистратите, проверки за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите.

 

Водещи новини

Още новини