Парламентът ратифицира Протокола към Северноатлантическия договор за присъединяване на Черна гора.
В мотивите на вносителя - Министерският съвет, е посочено, че България като член на НАТО неведнъж е декларирала принципната си и безусловна подкрепа на политиката на отворени врати на Алианса. Тази подкрепа е гаранция за укрепването на мира, трайната сигурност и просперитета в региона, а отправянето на покана към Черна гора е и несъмнен успех за провежданата от България политика. От присъединяването на Черна гора към Организацията на Северноатлантическия договор не произтичат финансови ангажименти за страната ни, се подчертава в мотивите.
От "Атака" и независимият депутат Велизар Енчев се обявиха против ратифицирането на протокола. Заместник-предателят на ПГ на "Атака" Десислав Чуколов обясни, че черногорският народ не иска да бъде член на Алианса. Велизар Енчев отбеляза, че ратификацията е в противоречие с настроенията на черногорците, които искали референдум за присъединяване към НАТО, но такъв не бил проведен.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов увери, че Черна гора може да разчита на подкрепата на България и в бъдеще.
Председателят на ПГ на "Патриотичен фронт" Валери Симеонов посочи, че участието в НАТО е гарант за националната сигурност на страните-членки, особено в сложната геополитическа обстановка.
По думите на зам.-председателя на ПГ на "Реформаторския блок" Корман Исмаилов с ратифицирането на Протокола се реализират приоритетите на България - Балканите да станат по-сигурни и по-обединени.
Според Янко Янков от ДПС присъединяването на Черна гора към пакта е добро не само за цяла Европа, но и за света.
Стефан Кенов от "БДЦ - НС" зави, че интегрирането на Западните Балкани в НАТО и ЕС ще донесе и гарантира мир в региона.
Председателят на Скупщината на Черна гора Дарко Пайович присъстваше в пленарната зала по време на обсъждането на ратификацията.
След ратификацията министърът на външните работи Даниел Митов коментира пред журналисти в кулоарите на парламента, че черногорският народ е гласувал за партии, които ясно са заявили в своите програми, че ще вървят към членство на страната в НАТО. Той определи аргументите с референдума като смехотворни, но отбеляза, че може би има и част от черногорците, които искат обратното.
Според дипломата в български национален интерес е да имаме колкото се може повече съседи-членки на алианса, за да можем да форматираме заедно средата на сигурност, въз основа на общ ценностен избор и разбирания за средата за сигурност, пише БТА.