Министерството на образованието и науката, представлявано от вицепремиера и министър на образованието и науката Меглена Кунева, и синдикатите подписаха днес Колективния трудов договор.
Подписи под документа сложиха Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, Юлиян Петров - председател на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа", Надежда Николчева - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България, Стефка Балева - председател на Сдружението на ,директорите в средното образование в Република България и Аспарух Томов - председател на Независимия учителски синдикат към Конфедерацията на независимите синдикати в България, съобщи пресцентърът на МОН.
Министерството и синдикатите са ангажирали в обсъжданията на новия бюджет за 2017 г. да работят за 10-процентно увеличение на основната работна заплата и на 20-процентно увеличение на допълнителното трудово възнаграждение за лекторски часове.
Синдикатите и МОН ще работят и по въпроси, свързани с финансовото осигуряване на изпреварваща професионална квалификация на учителите, които ще преподават новото учебно съдържание, както и за допълнителна квалификация за изграждане на умения за работа по проекти и програми в системата на образованието.
В договора е разписано още, че средствата за представително облекло се увеличават на 360 лева. Страните са се споразумели обезщетението при пенсиониране от 1 август 2016 г. да е 10 работни заплати и 10 заплати и половина от 1 януари 2017 г. От 1 октомври 2016 г. за наставничество на учители ще се заплаща не по-малко от 50 лева месечно за срок до една година. Заплащането за класния става 30 лева. В договора също така е разписано, че работодателите поемат 100 процента от стойността на абонаментните карти или билетите за пътуващите педагози.
В Колективния трудов договор са разписани и условия за здравословен, безопасен и хигиенен труд. Социалните партньори ще си съдействат за извършване на национално проучване на заболеваемостта на работещите в системата на средното образование и за факторите, които им влияят, ползвайки данните от службите по трудова медицина.
Колективният трудов договор е валиден за две години. На всеки шест месеца на заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество ще бъде правен отчет на договора, посочват от МОН.