За мен противоречията във взаимоотношенията между БСП и ДПС се развиха след европейските избори. Омекна и парламентарната подкрепа. Поради тези причини беше невъзможно да се управлява повече. Това каза бившият премиер Пламен Орешарски в предаването "Лице в лице" по БТВ.
„Уговорката беше БСП и ДПС да осигурят парламентарната подкрепа, а аз да управлявам“, спомни си Орешарски. „И да е имало някакви уговорки, те са били далеч преди да ме поканят за премиер. Не съм добър коментатор, тогавашните лидери трябва да попитате за това“.
„Краят на мандата дойде логично, след възникналите търкания. До европейските избори не съм имал никакви проблеми в управлението“, подчерта той.
"Не съм имал проблеми със сектор Сигурност в началото на мандата. Спорът там не съм го усещал. Вицепремиерът Йовчев беше от силните вицепремиери и вътрешен министър за целия преход", заяви той.
"За дълга на България той каза, че дългът доскоро бил много нисък (5 млрд целият дълг - и вътрешен, и външен). Оттогава той расте, а дългова спирала значи той да расте по-бързо от икономиката, значи за тези години категорично е нараснал и тенденциите са да продължи. Участвал съм в предоговаряне на стари и необслужвани дългове и това никак не е приятно занимание, зависим от кредиторите си, можем да губим част от суверинитета си, това е притеснително", каза Орешарски.
По думите на Орешарски външният дълг на страната по неготово управление е имал най-ниската стойност от 80-те години насам. „Ако в следващите години дългът не се стопи или не се задвижи икономиката, ще стане много тежко. Държава с големи дългове е зависима от своите кредитори и губи своя суверенитет. България е на път това да се случи“, предупреди бившият премиер.
Той смята, че неразумната дългова политика е започнала през 2010 г., когато все още са се харчели приходите от предишното управление. По думите на Орешарски сега дългът е нараснал от 12 до 29 млрд. лева. Това се случва понеже работим на бюджетни дефицити. "Приходната част сега се стабилизира основно в резултат на мерките, взети в моя мандат - мобилния финансов контрол, обратното начисляване на ДДС", изброи Орешарски.
Пламен Орешарски коментира и фалитът на КТБ. „Не научих нищо повече от това, което знаех за банката, когато тя беше в особен надзор. Няма как един премиер да знае детайли за всяка банка. Тя се разрасна от 2009 г. по време на мандата на ГЕРБ. Пропуските са както на Банков надзор, така и БНБ. Може би хората не са имали свободата на действията си. В този период беше концентрирана 60 на сто от депозитите на държавните предприятия. Много е удобно да се прехвърли вината на кабинета "Орешарски". Опитахме се да минимализираме разходите, но не успяхме“, призна той.
На въпрос кой е повлиял на банкера Цветан Василев, Орешарски заяви: "Всички сме хора и понякога не издържаме на силни хора. Вероятно това са влиятелни обществени и политически фигури". Той успокои, че сега системата изглежда стабилна и това не би се повторило.
Орешарски отбеляза, че сега нямаме силна опозиция. „Предсрочните избори не са добро решение, защото се спира започнатото. Ако не се прави нищо, обаче това е решение. На власт идваш, за да свършиш работа, а това не се харесва на всички. Ако не направиш така, че хората да живеят по-добре, тогава мястото ти не е в управлението“.