Поставихме на първо място визията на „Зелена София“. Това обяви по време на откриването на форум „Зелени инвестиции – бизнес перспективи пред социалноотговорните компании” в Гранд Хотел София кметът на София Йорданка Фандъкова.
Тя уточни, че под това се има предвид рециклирането на отпадъци, зелената енергия, модернизацията на градския транспорт, санирането на сгради, зеленината и съвременното управление на отпадъци.
Основната цел на екипа на Фандъкова е чистотата на въздуха и инвестициите са насочени натам.
„Намаляване с 20% на вредните емисии до 2020г. Това е амбициозната цел, по която работим“, разкри тя.
Столична община, съвместно с ТУ, ХТМУ и БАН, изработва нова програма за качеството на атмосферния въздух.
Има напредък и по отношение на отпадъците в откриването на завода за отпадъци.
„Успяхме отпадъците от проблем да ги превърнем в ресурс, изтъкна Фандъкова.
Тя съобщи за изграждането на няколко инсталации в София - инсталация в ТЕЦ в София за опазване на въздуха и филтриране, инсталация за преработване на утайките в Кубратово и инсталация за производство на еко пелети.
Дадено е началото още на пилотен проект за поставяне на филтри в комините на хората.
Предстои стартът на реконструкцията на Западен парк и откриването на новия парк „Възраждане".
Тя припомни, че от няколко години се работи ефективно за модернизация на градския транспорт в столицата.
„С третата линия на метрото ще постигнем намаляване на 90 000 тона вредни емисии на година. Почти 90% от тролейбусите са нови. Закупихме първите нови трамваи и първите нови 126 автобуса. Имаме финансиране за още 140 автобуса. Целта е през 2019 средната възраст на автобусите да е между 5 и 7 години“, изтъкна Йорданка Фандъкова.
Столичният градоначалник припомни и за реконструкциите на основни улични булеварди. Също за изграждането на основни кръгови кръстовища и увери, че ще се продължава в тази посока. Ще се обърне внимание и на малките улички, категорична бе Фандъкова.
Думата взе и министърът на околната среда Ивелина Василева, според която темата за околната среда е пряко свързана с темата за човешкото здраве.
“През изминалата година беше променен законът за чистото на атмосферния въздух, за да се разпишат ясно ангажиментите с които да се осигури недопускане на разширяването на нормите за качеството на атмосферния въздух", каза тя.
И Фандъкова, и Василева бяха изрични, че нищо не е възможно без подкрепата на гражданите, бизнеса и НПО-тата.
Автор: Вилиана Миделиева