Във Видинско има 38 села, чиито коренни жители говорят архаичен румънски език. Имаме много права, но единственото, което ни притеснява, е обучението по майчин език. Живеем еднакво зле и еднакво добре като останалия български народ.
Това разказа в интервю за БНР Иван Жоветов от румънския културен център във Видин по повод поисканите от румънския евродепутат Моника Маковей в писмо до българските институции повече права за румънски малцинства у нас.
Дълги години е работено целенасочено за потискане на румънското самосъзнание у хората и те да не се самоопределят като власи или етнически румънци. Насажда се чувство за малоценност. На децата се обяснява, че е срамно да се говори влашки, сподели още Жоветов. Той посочи, че според последното преброяване власите са малко над 1000 души, което определи като нереално. Жоветов даде пример с различното отношение на румънската държава за различните етноси и подчерта, че в България няма възможност за изучаване на румънски език като майчин.
В България няма румънски общности и румънски малцинства. Някой тежко е заблудил Моника Маковей, каза от своя страна евродепутатът Ангел Джамбазки в коментар по случая: "Някой много е объркал тази госпожа, която няма понятие от етническия състав и историята на България. Румънци в България няма. Има население, което се определя като влашко, но разликата между власи и румънци е огромна… Власите говорят подобен на румънския, но категорично не същия език. Няма причина те да учат румънски език, защото не са румънци".
Джамбазки нарече ситуацията буря в чаша вода и конфуз, сътворен от недоброжелатели.