Дончев: България е най-засегната от спирането на "Южен поток" (видео)

share

Нееднократно през изминалата година висши представители на Кремъл заявиха, че проектът "Южен поток" се спира. В резултат редица дружества предявиха претенции срещу водещата компания от руска страната и нейни дъщерни дружества. Това каза от парламентарната трибуна депутатът от Реформаторския блок Петър Славов.

Италианска компания е завела иск срещу руската страна за над 700 млн. евро, добави Славов. Той подчерта, че българската държава добросъвестно е изпълнявала задълженията си по проекта и се обърна с въпрос към вицепремиера Томислав Дончев какъв е общият размер на направените разходи и инвестиции от българската страна, както и обмисля ли се иск за тяхното възстановяване.

Дончев уточни, че основните разходи, които са направени от България, са извършени от компанията „Южен поток-България”, като 50% от дружеството е на БЕХ, а 50% на „Газпром”. За периода от 2010 година досега БЕХ е участвал в капитала на компанията. Вноските са по-ниски 2010-2013 година, а най-голямата вноска е на стойност 191 млн. лв. през август 2014 година. Общата стойност на всички вноски е 198 млн. лв. Средствата, представляващи увеличението на капитала, са предоставени на БЕХ по силата на договор за заем и са с целево предназначение. От момента на възникналата неяснота във връзка с направените изявления от руска страна БЕХ се е стремил да ограничи максимално разходите, каза вицепремиерът.

Той посочи, че не може да коментира публично засега дали българската държава ще заведе иск към "Газпром", тъй като страната ни и руската държавна компания са партньори в проекта. По думите му, част от направените разходи за "Южен поток" са активи, които могат да бъдат използвани при осъществяването на други енергийни проекти, като например газовия хъб "Балкан".

Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров припомни, че при подобен случай – при спирането на проекта АЕЦ "Белене" руската страна заведе иск срещу България. Това, че някой не е изпълнил европейското право, не е наш проблем. Ние не можем да носим отговорност за това. Не е ли редно да има консултации с представители на другите засегнати страни от Европейския съюз, за да бъде заведен общ иск за пропуснати ползи, попита Димитров.

Дончев обясни, че ситуацията има различни измерения и в опитите си да защитим националните интереси могат да бъдат предприети различни действия. Не можем да ги обсъждаме от парламентарната трибуна, тъй като засягат други страни, подчерта отново вицепремиерът. Той уточни, че капиталът на дружеството "Южен поток-България" е над 446 млн. лв. Огромната част от капитала е налична към момента, за разлика от други проекти. Това прави ситуацията доста по-лесна, посочи Дончев.

По думите му, при случая със спирането на "Южен поток" България е най-засегната предвид факта, че е първа на трасето и че предвид политическата ситуация се оказа в епицентъра на събитията.

Томислав Дончев каза още, че ще бъде направено всичко възможно да бъде извадено рационалното зърно, в което има икономическа логика, и в съгласие с Европейската комисия част от проекта да бъде реализиран.

Водещи новини

Още новини