Павлова: Подкрепете винетките, за да имаме пътищата, които искаме (видео)

Булфото
share

В рамките на съществуващата система за заплащане на ползването на пътища е прието това да става за време, а не за разстояние. Републиканските пътища са общо 20 000 км. Имаме препоръка от ЕС системата за финансиране да се промени. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в отговор на депутатски въпрос за увеличението на цената на винетките от трибуната на НС.

По препоръка на Световната банка и ЕС цената на винетките трябва да се увеличава с по 10 лв. всяка година. Това е и наша грешка, че не сме го правили досега. Сега увеличението изглежда сериозно, но ако бяха правени индексациите това нямаше да е така. От 2008 г. цените не бяха променяни, припомни Павлова.

Нуждите, залегнали в стратегията за развитие на пътния сектор до 2020 г. също налагат такова увеличение на цената, увери регионалният министър. По думите й, за да се развива той са нужни минимум 600 млн. лева годишно. Само така пътищата ще се поддържат в състоянието, в което всички ние искаме да бъдат. „Затова, че те и сега не са в задоволителен вид сме съгласни всички“, посочи Павлова. Именно заради това извън средствата, които постъпват от винетки за ремонти и зимно поддържане на пътищата, се налага да се отделя и от държавния бюджет.

Винетката е доброволна такса, която всеки шофьор дава, както си поддържа колата и зарежда с гориво. България е страна, в която няма пътен данък, припомни Павлова.

„Ако искаме да имаме хубави пътища, трябва да инвестираме в тях. За да е по-справедлив начина на финансиране на пътищата въвеждаме смесена система – винетки и тол такси. Когато питате за състоянието на пътищата - подкрепете винетките. Така ще имаме пътищата, които искаме. Това е малко като яйцето и кокошката – кое е първо. Няма как с магическа пръчица да ги оправим“.

Водещи новини

Още новини