Убийството във Враца шокира всички нас. Никой не иска да вижда България като мутроподобна държава.
Това каза в сутрешния блок на БНТ депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев. Заедно с него гости бяха и колегите му Данаил Кирилов - ГЕРБ, Филип Попов - БСП и Хамид Хамид от ДПС. Те коментираха темата за убийството на 18-годишния Тодор във Враца. Извършихме много промени в съдебното законодателство. Настоящето Народно събрание заяви стремежа си да формира наказателна политика за тежките деяния и престъпления. Извършихме сериозни промени за пътно-транспортните произшествия, за хулиганските престъпления и тн. Не искам да коментирам фактите от случая във Враца. Това не е институционален проблем. Проблемите идват от ескалация на хулиганството. Ние не уважаваме себе си и ближните си, за това не уважаваме и законите си, разкри Кирилов.
Филип Попов изрази мнение, че в последната една година липсват институциите. Обществото няма вяра на институциите. Хората ги пребиват, жена живее с мъртвите си родители, за да им вземе пенсията. За каква държава говорим тогава? Хората на чувстват държавата като своя. Не очакват нищо от нея. Нито в социален аспект, нито в правов аспект, нито в сигурността. Трябва да върнем вярата в институциите, категоричен беше депутатът от БСП.
Политиците не трябва да се намесват в квалификациите на прокуратурата, каза Хамид. В последните години много зачестиха тези случаи. Агресията сред младите хора ескалира. Трябва да се заровим в първопричините. В България липсва уважение към държавата. Много е елементарно да се пренася всичко в полето на политиците. Не можа само да се казва - ние нямаме закони и за това става така. Нашите закони не са никак лоши. Не съм съгласен и с тезата, че винаги съдът е виновен. Преди да влезе едно дело в съда има редица други инстанции, допълни депутатът от ДПС.
Народните представители коментираха и темата за вчерашното заседание на Висшия съдебен съвет. Аз мисля, че в цялата история някой много искаше да докара Бойко Борисов на заседанието. Очевидно е, че това е сценарий и постановка. Сценаристите обаче, трябва да повишат малко класата, защото вчера филма приличаше на "сапунка". Някой от много време имаше нужда да вкара премиера в оборите на ВСС, изказа мнение Кирилов. Съгласен съм с мнението на колегата. сценарият постигна своя резултат. По-притеснително е, че представители на съдебната система изказват все по-често политически мнения, а това е недопустимо. Ако някой съдия иска да става политик, трябва да напусне системата и да мине през избори, каза Хамид.
Хората от цяла България не се интересуват дали във ВСС гласуват тайно или явно. Те не се интересуват от разни колегии. Тях ги интересува да видят резултат в съдебната зала, а това не се случва. Зависимостите между изпълнителна и съдебна власт достигнаха невиждани висоти. Ние ясно заявихме, че съдебната реформа трябва да започне от промяна в законите, а не от промяна в Конституцията, категоричен беше Филип Попов.